Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielki sukces polskich muzyków w Wielkiej Brytanii

Wielki sukces polskich muzyków w Wielkiej Brytanii
Kwartet Śląski w Ambasadzie RP w Londynie. (Fot. AR/Londynek.net)
Prestiżową nagrodę The Gramophone Classical Music Awards 2017 przyznano polskiej płycie - albumowi Kwartetu Śląskiego 'Grażyna Bacewicz, Kwartety smyczkowe I-VII', który został doceniony w kategorii muzyka kameralna.
Reklama
Reklama

The Gramophone Awards zaliczane są do najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. Nagrody przyznawane są przez brytyjskie magazyny "The Gramophone" i "Presto Classical" od 40 lat.

Płyta Kwartetu Śląskiego pokonała nominowane w kategorii muzyka kameralna nagrania Danish Quartet (utwory Abrahamsena, Adèsa i Nørgårda) i The Nash Ensemble (utwory Brucha).

Uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody, odbędzie się 13 września w Londynie. Tego dnia ogłoszony zostanie także laureat nagrody głównej – wyłoniony z grona zwycięzców poszczególnych 12 kategorii.

Już wczoraj natomiast muzycy spotkali się w Ambasadzie RP w Londynie z polskimi i brytyjskimi dziennikarzami. Specjalne nagranie wideo i wywiad z Polakami zrealizowali dziennikarze jednej z najbardziej popularnych w Wielkiej Brytanii rozgłośni Classic FM. Wczoraj również Kwartet Śląski był gościem audycji "In Tune" w BBC Radio 3, podczas której zagrał na żywo i opowiedział o nagrodzonej płycie "Chandos / Bacewicz Complete String Quartets".

Kwartet Śląski istnieje nieprzerwanie od 1978 roku. Dzisiaj tworzą go Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki i Piotr Janosik. Zespół doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów z takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana czy Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana.

"W Polsce jesteśmy Kwartetem Śląskim, a poza granicami kraju funkcjonujemy jako Quartet Silesia. Na pewno fakt otrzymania tej prestiżowej nagrody sprawi, że nazwa zespołu będzie się coraz częściej pojawiała w brytyjskich mediach i bardzo byśmy sobie tego życzyli” - podkreślił w rozmowie z portalem Londynek.net skrzypek Szymon Krzeszowiec.

"Czas pokaże, czym ta nagroda zaowocuje, nigdy jeszcze takiej nagrody nie otrzymaliśmy i dlatego musimy chwilę poczekać. To, jakie są nasze oczekiwania, to całkiem inna historia aczkolwiek przyzwyczaiły nas te nagrody poprzednie to tego, że musimy się spotkać w poniedziałek na próbie, we wtorek na próbie, środę, czwartek i piątek, a potem na jakimś koncercie czy nagraniu” - skomentował z kolei Arkadiusz Kubica.

"Grażyna Bacewicz, Kwartety smyczkowe I-VII” wydany został przez brytyjską wytwórnię Chandos przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music. Album, który ukazał się rok temu, szybko zyskał przychylność krytyków i cieszył się pozytywnymi recenzjami.

BBC Magazine docenił go aż 5 gwiazdkami. Utwory Grażyny Bacewicz znalazły się na 3. miejscu najczęściej emitowanej muzyki klasycznej w brytyjskich stacjach radiowych. Zaowocowało to rosnącym zainteresowaniem i modą na muzykę polskiej kompozytorki. 

"Chandos zaprezentował kwartety Bacewicz w kolejności chronologicznej i trzeba powiedzieć, że nie ma lepszej drogi do świata dźwięków kompozytorki. Pójdź tą ścieżką, a trudno będzie nie przekonać się do tego, że to dzieła, które mogą być prezentowane obok cyklów kwartetów smyczkowych napisanych przez Tipetta, Brittena, Szostakowicza i Bartóka" - napisano w magazynie "The Gramophone".

Producentem nagrodzonej przez Brytyjczyków płyty był Paweł Potoroczyn, który jeszcze jako dyrektor IAM zainteresował wydaniem Bacewiczówny menedżerów z firmy Chandos.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama