Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielki Piątek wolny w większości krajów Europy. W Polsce - jeszcze nie

Wielki Piątek wolny w większości krajów Europy. W Polsce - jeszcze nie
Urzędy i biura w Polsce jeszcze pracują, choć niektórzy szefowie zgadzają się na skrócenie dzisiejszego dnia roboczego. (Fot. Getty Images)
Podczas gdy na Wyspach przerwa świąteczna rozpoczyna się już dzisiaj (Good Friday jest dniem wolnym od pracy w całym Zjednoczonym Królestwie), polskie związki zawodowe nawołują do przeniesienia tej tradycji także do kraju nad Wisłą. Pomimo że Polska kojarzona jest na arenie międzynarodowej z katolickimi tradycjami, piątek przed Wielkanocą wciąż jest dniem roboczym.
Reklama
Reklama

Wielki Piątek to jedno z najważniejszych świąt w obrządku katolickim, jest symbolem męki i śmierci Chrystusa. W wielu europejskich krajach jest to dzień wolny, tymczasem w Polsce - pomimo o wiele niższej produktywności w ten dzień - wciąż trzeba pracować. Związki zawodowe chciałyby to zmienić.

Do pracy nie poszli dzisiaj m.in. Duńczycy, Szwedzi, Niemcy, Holendrzy czy Brytyjczycy. Jak wyliczył portal rynekpracy.pl, w całej Europie wolne mają tego dnia mieszkańcy aż 25 krajów, w tym również tych prawosławnych, jak Bułgaria, Serbia czy Macedonia. W ostatnich latach taką decyzję podjęły z kolei władze Czech i Węgier.
Osobami, które mają w Polsce wolne już dzisiaj, są nauczyciele (szkoły mają przerwą świąteczną już od Wielkiego Czwartku) lub pracownicy zakładów, gdzie w układzie zbiorowym pracy zapisano, że jest to dzień wolny.

Jak twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert i doradca Konfederacji Lewiatan, idea warta jest rozważenia. Ale tylko pod jednym warunkiem - w zamian idziemy do pracy 6 stycznia, w majówkę lub 15 sierpnia.
"Jeśli chcemy pod względem wynagrodzeń gonić Zachód, to musimy też być bardziej wydajni w pracy. A na przykład od Niemców jesteśmy w tej kwestii dużo gorsi" - podkreślił Mordasewicz, cytowany przez portal Wirtualna Polska.

Oprócz 52 weekendów i 26 dni urlopu w Polsce jest jeszcze ok. 10 dni świątecznych. Jeśli dodać do tego kilka dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku, to okaże się, że do pracy chodzimy przez niewiele więcej niż połowę dni w roku.

W Polsce wolny jest za to Poniedziałek Wielkanocny, który nie wszędzie jest obchodzony w ten sposób. Po weekendzie do pracy będą musieli bowiem pójść na przykład pracownicy w Estonii, Malty czy Portugalii, którzy odpoczywają tylko w piątek.

Mieszkańcy zdecydowanej większości krajów w Europie w poniedziałek również mają wolne. Dla niektórych więc świąteczny weekend trwa aż cztery dni. Albo i pięć, jak choćby w Danii czy Norwegii, gdzie do pracy nie idzie się już w Wielki Czwartek - przypomina WP.pl.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama