Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The UK and Türkiye have signed an agreement to cooperate in combating illegal immigration

The UK and Türkiye have signed an agreement to cooperate in combating illegal immigration
Większość łódek używanych przez nielegalnych imigrantów powstaje właśnie w Turcji. (Fot. Getty Images)
Britain has reached an agreement with Turkey to combat illegal immigration and break up gangs involved in people smuggling, the British government announced. However, the agreement does not include the sending back to Turkey of illegal immigrants from this country, whose number is increasing.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Umowa umożliwi szybsze dzielenie się danymi wywiadowczymi między brytyjską Narodową Agencja ds. Przestępczości (NCA) i ministerstwem spraw wewnętrznych a ich tureckimi odpowiednikami, zwiększenie liczby brytyjskich funkcjonariuszy, którzy wraz z ich kolegami z Turcji pracują w tym kraju w celu rozbijania gangów przemytniczych, a także stworzenie centrum doskonalenia tureckiej policji, które brytyjski rząd częściowo sfinansuje.

Ważnym elementem współpracy ma być rozbijanie łańcuchów dostaw małych łodzi i pontonów na północne wybrzeże Francji, skąd później nielegalni imigranci wypływają przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.

NCA uważa, że zdecydowana większość tych łodzi budowana jest pokątnie w małych warsztatach w Turcji, po czym domontowywane są do nich silniki sprowadzane z Chin, a następnie łodzie są transportowane przez Bułgarię do Niemiec, gdzie czekają na konkretne zamówienia ze strony gangów przemytniczych, i wtedy wysyłane są do Francji.

Według szacunków, z Turcji może pochodzić 80-90 proc. wszystkich łodzi, którymi nielegalni imigranci są wysyłani przez La Manche. Koszt budowy takiej łodzi w Turcji może wynosić równowartość zaledwie 1 000 funtów, a ponieważ może się na nią zmieścić około 50 osób, z których każda płaci za przerzut 2-4 tys. funtów, oznacza to niezwykle dochodową działalność dla gangów przemytniczych.

Zawarta umowa nie obejmuje jednak kwestii odsyłania nielegalnych imigrantów z Turcji, a to staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się do Wielkiej Brytanii 1 486 obywateli Turcji, w efekcie czego stali się oni drugą najliczniejszą grupą narodowościową, po Afgańczykach.

Dla porównania - w całym 2022 r. w ten sposób przybyło 1 076 obywateli Turcji, z czego Wielkiej Brytanii udało się odesłać 191 osób.

Deportację utrudnia jednak fakt, że wraz z wyjściem z Unii Europejskiej Wielka Brytania nie jest już objęta unijną umową z Turcją w tej sprawie, a nie zawarła z Ankarą odrębnej.

Czytaj więcej:

Suella Braverman: Ludzie przypływający do UK w małych łodziach mają wartości sprzeczne z naszymi

Brytyjski rząd: "Deportacja migrantów do Rwandy na dłuższą metę się opłaci"

Duży wzrost kar za zatrudnianie i wynajem mieszkań nielegalnym imigrantom w UK

BBC: Imigranci zmienili zdanie w sprawie przeniesienia się na barkę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement