Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Which? warns: Home devices are starting to collect more and more data

Which? warns: Home devices are starting to collect more and more data
Nawet tak niepozorne urządzenia jak pralki zbierają już wiele informacji np. o tym, z kim się kontaktujemy lub gdzie spędzamy czas. (Fot. Getty Images)
As technologically advanced devices become more and more advanced on the market, home devices are beginning to collect more and more data about their users, warns consumer group Which?. Experts indicate that information is collected not only by computers and tablets, but also by televisions and even washing machines.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjskie przepisy dotyczące ochrony danych oznaczają, że firmy muszą informować o tym, jakie dane zbierają i co później z nimi robią. "Polityka prywatności opisana tysiącem skomplikowanych fraz oznacza jednak, że większość ludzi nie zawraca sobie głowy jej czytaniem" - alarmuje Which?

Eksperci ds. konsumenckich zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że większość danych zbieranych przez urządzenia nie ma żadnego związku z ich użytkowaniem. "Są zbierane wyłącznie po to, aby mogły być sprzedane mediom społecznościowym i firmom reklamowym" - przekazano.

Zbieranie danych geolokalizacyjnych to od dawna już nie tylko domena smartfonów. (Fot. Getty Images)

Which? wymienia kilka przykładów danych, które zbierają niektóre produkty. I tak termostaty Google Nest - służące do regulowania temperatury - mają wgląd w lokalizację i kontakty użytkownika, pralki LG chcą znać datę urodzenia domowników, a telewizory Sony generują raporty z nawykami oglądających.

Twórcy sprzętu wprost informują w swojej polityce prywatności, że wszystkie pozyskane informacje sprzedawane są podmiotom należącym do koncernów Meta lub TikTok. Większość klientów nie zdaje sobie jednak z tego sprawy.

"Firmy nie powinny gromadzić więcej danych niż te, które są im potrzebne do świadczenia usług. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ukrywają kluczowe informacje w długich opisach warunków prywatności" - uważa Rocio Concha, dyrektor ds. konsumenckich z brytyjskiego Information Commissioner's Office.

Zbierane dane są sprzedawana firmom na całym świecie. (Fot. Getty Images)

Jakie produkty najczęściej zbierają dane?

W badaniu Which? wyłoniono kilka firm, które wyróżniły się na tle innych tym, jak wiele danych pozyskują i jak wielu odbiorcom je przekazują.

Wskazano m.in. na firmę Ezviz, która sprzedaje inteligentne kamery i dzwonki do drzwi. Grupa ta pobiera wszystkie dane z konta Google, a następnie sprzedaje je koncernowi Meta, chińskiemu producentowi telefonów Huawei oraz powiązanej z TikTokiem agencji marketingowej Pangle.

Na masową skalę dane zbierają także wszystkie produkty wspomnianego wyżej Google Nest. To, jak wiele danych jest pobieranych, uzależnione jest już jednak głównie od smartfona klienta - tego, którego używa do łączenia się z inteligentnymi urządzeniami. Posiadacze tych, które funkcjonują w oparciu o system Android, przekazują wiele dodatkowych danych, w tym te o lokalizacji czy kontaktach.

Grupa Which? zwraca uwagę na to, iż firmy zarabiają krocie na tego rodzaju działaniach. "Klienci zapłacili tysiące funtów za inteligentny sprzęt, a później płacą jeszcze swoimi danymi przez cały czas użytkowania" - wskazano.

Czytaj więcej:

Regulator rynku w UK "zaniepokojony" dominacją Microsoftu i Amazona na rynku chmur

"Rzeczpospolita": Dla korzyści Polacy chętnie przekażą swoje dane

Komisja Europejska wyznaczyła sześciu "strażników dostępu" do usług online

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement