Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Where will all the construction workers come from to build the Ireland 2040 plan?

Where will all the construction workers come from to build the Ireland 2040 plan?
Irlandia będzie potrzebowała mnóstwo pracowników z zagranicy. (Fot. Thinkstock)
Project 2040 plan made 116 billion euro worth of pledges and industry groups are warning that it must be matched with adequate training if the promises are to be kept. The plan makes a commitment to providing 'capital supports' for new apprenticeship courses but the scale of the work that needs to be implemented is huge.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zaprezentowany w miniony piątek "Project Ireland 2040" zakłada inwestycje na rozwój kraju w wysokości €116 mld. Dzięki fundoszom powstaną m.in. 4 nowe linie szybkiego tramwaju Luas, szkoły oferujące 20 tys. miejsc oraz 500 tys. nowych domów. W projekcie umieszczono również zapis o wspieraniu finansowym praktyk zawodowych, ponieważ na Zielonej Wyspie brakuje obecnie wykwalifikowanych robotników, niezbędnych do realizacji założeń.

Według Construction Industry Federation, liczba praktyk zawodowych spadła z 27 tys. w szczytowym momencie boomu mieszkaniowego poprzedniej dekady do 3 tys. obecnie.

“Aby zapewnić odpowiednią ilość kadry, musimy szkolić 5 tys. osób rocznie. W przyszłości prawdopodobnie to zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie” - poinformował rzecznik organizacji Shane Dempsey.

Na spadek zainteresowania szkoleniami zawodowymi ma między innymi wpływ ich wizerunek. Obecnie 60% absolwentów szkół decyduje się na studia wyższe, a praca na przykład w budownictwie nie wydaje się młodym ludziom prestiżowa.

“W ciągu ostatnich kilku lat sektor budowlany stracił na atrakcyjności, dlatego musimy pokazać, że warto się kształcić w tym kierunku, ponieważ na pewno w ciągu najbliższych 10-25 lat powstanie wiele miejsc pracy. Należy także inwestować w nowoczesną technologię i pokazywanie, że budownictwo to coś więcej, niż praca na placu budowy” - wskazał rzecznik.

Informację o wspieraniu szkolnictwa zawodowego z zadowoleniem przyjęły związki ICTU. Komitet sektora budowlanego również podkreślił, że obecnie liczba kursów jest o wiele za mała, a kluczową kwestią jest zainteresowanie nimi młodych ludzi.

Według Journal.ie, może pojawić się problem z realizacją projektów zaplanowanych na najbliższą przyszłość – zanim nowe kadry ukończą niezbędne kursy. CIF zakłada, żr do 2020 roku powstanie 112 tys. miejsc pracy.

“Sektor edukacji będzie miał wielkie trudności z dostarczeniem tylu osób w ciągu 3-4 lat. Dlatego może się okazać niezbędne zatrudnianie pracowników zza granicy, szczególnie z Europy” - podsumował Dempsey.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement