Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Węgry nie chcą imigrantów

Węgry nie chcą imigrantów
Europejczycy stanowią 80% imigrantów na Węgrzech. W Budapeszcie (na zdj.) mieszkają też tysiące Chińczyków. (Fot. Thinkstock)
Premier Viktor Orban stwierdził dzisiaj, że nie chce, by Węgry stały się krajem docelowym imigrantów ekonomicznych. Według niego, nie ma uzasadnienia dla wielkiego napływu ludzi odmiennych kulturowo.
Reklama
Reklama

"Nie chcemy stać się krajem docelowym dla imigrantów ekonomicznych" - przyznał Orban, wypowiadając się w radiu publicznym. Jego zdaniem, nie ma rozsądnych argumentów przemawiających za tym, by do kraju mogły napływać masy ludzi o innej kulturze, jeśli jedynym powodem ich przyjazdu na Węgry jest korzystanie z lepszych standardów życia.

Orban zastrzegł, że nie można mówić w kategoriach imigracji o przepływie ludzi za pracą wewnątrz UE, ponieważ "jesteśmy obywatelami europejskimi i cała Europa jest nasza".

Według szefa rządu, po zamachach terrorystycznych w Paryżu te kraje, które są głównym celem imigrantów ekonomicznych, zaostrzą przepisy. Wobec tego imigranci zatrzymają się na Węgrzech. "Nie chcę tego i myślę, że większość Węgrów też tego nie chce" - oznajmił Orban.

Ocenił, że na Węgry przybywa wiele osób, które nie są w swoich krajach ofiarami prześladowań, a poszukują lepszego życia.

"Zabiegając o pozytywną decyzję władz imigracyjnych ludzie ci ubiegają się o azyl polityczny. Wielu z nich opuszcza potem Węgry" - zauważył Orban. Zaapelował także o wspólną w Europie politykę migracyjną.

Wszyscy trzej sprawcy zamachów terrorystycznych w Paryżu, do których odnosił się Orban, pochodzili z rodzin emigranckich, ale urodzili się i wychowali we Francji.

Węgry ze swoją wciąż rozwijającą się gospodarką nie są tak atrakcyjne dla imigrantów zarobkowych jak państwa Europy Zachodniej. Mimo to od czasu akcesji do Unii Europejskiej w 2004 roku, liczba imigrantów na Węgrzech podwoiła się i wynosi obecnie ok. 2% ogółu populacji. Na podstawie danych Eurostatu z 2009 roku 8,3% imigrantów stanowią etniczni Węgrzy przybywający z państw sąsiednich: Rumunii, Ukrainy czy Serbii. Ogółem Europejczycy stanowią 80% imigrantów, pozostała część pochodzi głównie z Azji, z czego najwięcej z Chin (14% ogółu imigrantów).

Spośród państw europejskich najwięcej zagranicznych pracowników na Węgrzech pochodzi z Rumunii (28% ogółu imigracji), Ukrainy (12%) i Słowacji (7%).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama