Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Important policy changes to EU Settlement Scheme

Important policy changes to EU Settlement Scheme
Osoby posiadające status osoby osiedlonej nie muszą posiadać wizy, aby żyć i pracować w Zjednoczonym Królestwie. (Fot. Getty Images)
Last month, Smith Stone Walters reported on the latest set of changes to the UK’s Immigration Rules that were announced by the Home Office in two Statements published on 17 and 19 July. A key change set out in the first statement relates to the EU Settlement Scheme (EUSS).

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowe przepisy imigracyjne, uchwalone w brytyjskim parlamencie 17 lipca, wprowadzają ważny przepis dotyczący osób, które posiadają pre-settled status. Zgodnie ze zmianami, już od września ich status będzie automatycznie przedłużony o kolejne 2 lata. 

Status ten wygaśnie i przestanie być ważny, jeśli w tym czasie osoby go posiadające nie aplikują z powodzeniem o przyznanie im pełnego statusu osoby osiedlonej (settled status). 

Zmiana została włączona do przepisów imigracyjnych w następstwie orzeczenia sądu z zeszłego roku. Stwierdzono wówczas, że program EU Settlement Scheme pośrednio narusza umowę o wystąpieniu między Wielką Brytanią a UE, wymagając od posiadaczy pre-settled status złożenia kolejnego wniosku - tym razem o settled status - aby stać się legalnym rezydentem.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office) zdecydowało więc o automatycznym wydłużeniu okresu, w czasie którego można zalegalizować w pełni swój pobyt.

Termin składania wniosków w ramach EU Settlement Scheme upłynął 30 czerwca 2021 r. Osoby, które się spóźniły i nie zalegalizowały swojego pobytu, w pewnych okolicznościach wciąż mogą dokonać aplikacji.


Czym jest EU Settlement Scheme?

Program EUSS ma na celu pomóc imigrantom z krajów UE w zabezpieczeniu swoich praw, które nabyli, gdy emigrowali na Wyspy w czasach, gdy te były jeszcze częścią Wspólnoty.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej (settled status) mają zagwarantowane prawo do życia i pracy na terytorium Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę. 

Do 31 marca 2023 r. z programu EUSS skorzystało 5,6 mln imigrantów z kontynentalnej Europy. Około 3,5 mln z nich przyznano settled status, a 2,1 mln - pre-settled status. 510 tys. osobom odmówiono legalizacji pobytu w ramach programu.

Osoby z pre-settled status otrzymają dodatkowe dwa lata, aby w pełni zalegalizować swój pobyt. (Fot. Getty Images)

Co oznaczają zmiany?

Od września 2023 r. imigranci, którzy wciąż nie uzyskali settled status, będą mieć pre-settled status przedłużony o kolejne dwa lata - zanim ostatecznie wygaśnie. Proces jest automatyczny i będzie można go zweryfikować bezpośrednio w na stronie "View and Prove".

Dzięki temu rozwiązaniu żaden posiadacz pre-setted status nie utraci nagle prawa do życia i pracy w Wielkiej Brytanii, jeśli wciąż nie przyznano mu settled status.

Home Office jednocześnie zapowiedział, że chce "zautomatyzować cały proces, aby osoby z pre-settled status automatycznie otrzymywały settled status, gdy się do tego zakwalifikują". Proces miałby odbywać się bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku i ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Czytaj więcej:

Home Office nie złoży apelacji w sprawie nowych wniosków tymczasowo osiedlonych obywateli UE

Nielegalni imigranci w UK. Rząd przedstawił nowe prawo

"Imigranci w UK muszą nauczyć się angielskiego i zrozumieć normy społeczne"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement