Menu

Warnings as house prices surge 13%

Warnings as house prices surge 13%
Nieruchomości w Irlandii z roku na rok są coraz droższe - największy wzrost cen odnotowuje się w Dublinie. (Fot. Thinkstock)
Soaring house costs that push people further away from their places of work due to unaffordable property prices are causing a form of "involuntary social engineering", according to a brokers' body.
Advertisement
News available in Polish

Największe podwyżki cen w ostatnim roku (od lutego 2017 r. do lutego 2018 r.) odnotowano w regionie Midlands – 14,8%. Jednocześnie CSO podało, iż od 2012 r. wartość nieruchomości w Dublinie wzrosła o 90,6%, podczas gdy w pozostałych częściach kraju o 66,7%.

"Wiele osób, szczególnie w stolicy, zmuszonych jest szukać domów coraz dalej od miejsca zatrudnienia, a często również z dala od rodziny. Skazani są oni na długie i kosztowne dojazdy” - poinformowała Rachel McGovern, dyrektor w Brokers Ireland.

Specjalistka podkreśliła, że osoby w wieku 20-30 lat mają ze względu na rosnące ceny utrudniony start w życiu.

"Posiadanie domu zakupionego w przystępnej cenie jest niezbędne dla osobistego dobrobytu. Wielu 20- i 30-latków zostało pozbawionych tej możliwości, którą wcześniej uważano za normę. Kiedyś odczujemy cenę tego zjawiska: ekonomicznie i społecznie” - ostrzega.

Zdaniem Austina Hughesa, dyrektora ekonomicznego KBC Bank Ireland, sytuację pogarsza jeszcze fakt, iż wzrost irlandzkich płac nie nadąża za wzrostem cen domów.

"Wysokie ceny lokali mogą spowodować w przyszłości zapotrzebowanie na większe płace, szczególnie biorąc pod uwagę, że Irlandia zmierza ku pełnemu zatrudnieniu” - podkreślił.

Według raportu Economic and Social Research Institute (ESRI), ceny domów w Irlandii nie będą stać w miejscu - tylko do 2020 wzrosną o rekordowe 20%. Przyczyną zjawiska jest silny wzrost ekonomiczny przy jednoczesnym słabym rozwoju budownictwa. Obecnie na każdą ofertę przypada 2 chętnych.

We wrześniu średnia cena za dom wynosiła w Irlandii €266 tys. Po 20-procentowej podwyżce do 2020 roku wyniesie ona €320 tys.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Advertisement