Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Warnings over noble false widow spider bites as numbers surge

Warnings over noble false widow spider bites as numbers surge
Ukąszenia tych pająków mogą być bardzo bolesne. (Fot. Getty Images)
Scientists have discovered that bites from noble false widow spiders can be so severe that they require hospital treatment, amid a sudden surge in their numbers in the UK and Ireland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Arachnolodzy i specjaliści ds. opieki zdrowotnej od wielu lat dyskutują nad zagrożeniem, jakie stwarza fałszywa czarna wdowa dla brytyjskiego społeczeństwa.

Nowe badanie, opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym "Clinical Toxicolog" potwierdziło, że niektóre ofiary ukąszeń doświadczają objawów podobnych do ukąszeń prawdziwej czarnej wdowy, a niektóre ciężkie przypadki wymagają długiej hospitalizacji.

Pochodząca z Madery i Wysp Kanaryjskich fałszywa czarna wdowa (Steatoda nobilis) uważana jest obecnie za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pojawiła się 140 lat temu, ale dopiero w ostatnich dziesięcioleciach populacja tego pająka znacznie wzrosła. 

Przyczyny tego niepokojącego trendu nie są jeszcze dokładnie znane. Naukowcy wykluczyli zmianę klimatu, ale wskazali, że może chodzić o nową mutację genetyczną, dzięki której fałszywa czarna wdowa stała się lepiej przystosowana do brytyjskiego klimatu.

Sytuacja jest poważna, bo w niektórych częściach Wielkiej Brytanii i Irlandii jest to obecnie jeden z najspospolitszych gatunków pająków, występujących zwłaszcza w dużych siedliskach miejskich.

Objawy ukąszenia są głównie miejscowe i objawiają się bólem oraz obrzękiem. Niektórzy doświadczają ponadto drgawek, skoków ciśnienia, nudności, a nawet problemów z poruszaniem się. W skrajnych przypadkach może dojść również do poważnej infekcji bakteryjnej.

Czytaj więcej:

W UK zaczyna się sezon na pająki w domu

Foki zabiły tysiące łososi w "dużym" ataku na szkockiej farmie

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement