WTA tournament in Stuttgart: Świątek advances to the semi-finals

Iga Świątek pozostaje niepokonana w Stuttgarcie. (Fot. THOMAS KIENZLE/AFP via Getty Images)
World number one ranked women's tennis player Iga Swiatek defeated Great Britain's Emma Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 to advance to the semi-finals of the WTA 500 indoor tennis tournament on courts in Stuttgart. Her next opponent will be Jelena Rybakina of Kazakhstan.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

Spotkanie z Raducanu, niespodziewaną triumfatorką US Open z 2001 roku, nie było jednak dla niej łatwe. W pierwszym, trwającym aż 70 minut secie obie tenisistki przegrały swoje pierwsze gemy serwisowe, ale później utrzymywały podanie i o zwycięstwie musiał decydować tie-break. W nim zdecydowanie lepsza był już Polka, wygrywając 7-2.

Drugi set rozpoczął się od przełamania przez Świątek serwisu rywalki, a ponowne, przy prowadzeniu Polki 5:3, zakończyło ich dwugodzinny mecz. To był trzeci pojedynek Świątek z Raducanu - wcześniej zwyciężała w 2022 roku w ćwierćfinale w Stuttgarcie i przed rokiem w 1/8 finału w Indian Wells 6:3, 6:1.

Jej kolejną rywalką będzie dzisiaj czwarta w światowym rankingu Rybakina, która wcześniej wczoraj wyeliminowała Włoszkę Jasmine Paolini 6:3, 5:7, 6:3. Polka grała do tej pory z Kazaszką pięciokrotnie. Wygrała dwa mecze, w tym ostatni w finale tegorocznego turnieju w Dausze.

Niespodzianką dnia była porażka wiceliderki światowego rankingu Aryny Sabalenki z Czeszką Marketą Vondrousovą 6:3, 3:6, 5:7. Białorusinka w trzech poprzednich latach docierała tu do finału, ale za każdym razem w nim przegrywała, w tym dwukrotnie ze Świątek.

Vondrousova w półfinale spotka się z Ukrainką Martą Kostiuk.