WTA tournament in Rome: Swiatek advances to quarterfinals

Świątek walczy o swój trzeci tytuł w Rzymie. Triumfowała tutaj w 2021 i 2022 roku. (Fot. Getty Images)
Iga Swiatek advanced to the quarterfinals of the WTA 1000 tournament on clay courts in Rome. Yesterday, the leader of the world tennis rankings defeated German Angelique Kerber 7:5, 6:3. In the next round she will face American Madison Keys.

Mecz trwał ponad półtorej godziny. To był trzeci pojedynek Świątek z Kerber, byłą liderką światowej listy, posiadającą także polskie obywatelstwo - wszystkie wygrała niespełna 23-letnia raszynianka.

Pierwszy set okazał się bardzo zacięty. Wprawdzie Polka prowadziła już 5:3, ale rywalka zdołała doprowadzić do remisu. Ostatecznie faworytka zwyciężyła 7:5, wykorzystując - licząc z poprzednim gemami - ósmą piłkę setową (z czego pięć jeszcze przy stanie 5:4).

Drugą partię lepiej zaczęła Kerber. Prowadziła 2:0, ale wówczas Świątek weszła na wyższy poziom i - wykorzystując również znacznie słabszy okres gry przeciwniczki - objęła prowadzenie 3:2. Od stanu 3:3 młodsza z tenisistek nie straciła już żadnego gema. Spotkanie zakończyła przy pierwszej piłce meczowej.

Po meczu na stronie WTA zamieszczono zdjęcie z profilu X turnieju, przedstawiające młodych kibiców czekających z piłkami na podpis Świątek. Jedno z dzieci trzymało dużą kartkę z narysowanym... ciastkiem i napisem: "Iga! Twoje zwycięstwa smakują lepiej niż tiramisu".

36-letnia Kerber zajmuje obecnie dopiero 331. miejsce w światowym rankingu, ale to bardzo utytułowana tenisistka - była liderka listy WTA i triumfatorka trzech wielkoszlemowych turniejów. W 2016 roku wygrała Australian Open i US Open, a w 2018 Wimbledon. Jest także wicemistrzynią olimpijską z 2016 roku.

Niemka pod koniec zeszłego roku wróciła na kort po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej macierzyństwem.

W ćwierćfinale rywalką Świątek będzie Madison Keys, z którą zmierzyła się w półfinale ostatniego turnieju rangi 1000 w Madrycie. Polka wygrała wtedy z Amerykanką 6:1, 6:3, a następnie triumfowała w całej imprezie.

W sumie raszynianka ma na swoim koncie trzy zwycięstwa nad notowaną na 16. miejscu Keys i jedną porażkę.

29-letnia Amerykanka spisuje się bardzo dobrze w obecnej edycji w Rzymie. W 1/8 finału gładko pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę 6:2, 6:1. Pozostawała skupiona przez cały pojedynek, nawet mimo dłuższej przerwy w drugim secie, gdy na kort wtargnęli aktywiści klimatyczni.

Wcześniej Keys wyeliminowała m.in. rozstawioną z "12" Brazylijkę Beatriz Haddad Maię.