WTA tournament in Beijing: Swiatek advances to the third round, will play against Linette for the qu

Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy turnieju w Pekinie. (Fot. JADE GAO/AFP via Getty Images)
Iga Swiatek has advanced to the 1/8 finals of the WTA hard-court tournament in Beijing. Today the number two seeded Polish tennis player won against Frenchwoman Varvara Gracheva 6:4, 6:1. She will fight Magda Linette for the quarterfinals.

Polska wiceliderka światowego rankingu w starciu z 47. w tym zestawieniu Grachevą od początku była stroną dominującą i szybko uzyskała przewagę. Dzięki dwóm przełamaniom serwisu rywalki odskoczyła na 4:1 i choć później zdarzył jej się moment dekoncentracji, to wygrała pierwszą partię 6:4 po 41 minutach rywalizacji.

22-latka z Raszyna prezentowała się lepiej niż we wcześniejszych występach w Azji. Grała spokojniej i pewniej, miała dodatni bilans uderzeń wygrywających do niewymuszonych błędów i mimo dość wyrównanego wyniku wydawało się, że kontroluje wydarzenia na korcie.

Druga partia rozpoczęła się od najdłuższego, jak się okazało, gema w meczu. Tenisistki rozegrały aż 16 punktów, a zwycięsko wyszła z tego Polka, która m.in. dzięki dwóm podwójnym błędom serwisowym przeciwniczki, przełamała jej podanie i objęła prowadzenie 1:0.

Wtedy w meczu nastąpiła krótka przerwa spowodowana przelotnym deszczem, który jednak sprawił, że kort stał się śliski. Świątek zaczęła od trzeciego w spotkaniu asa, ale po dwóch kolejnych akcjach opady wróciły i tym razem sędzia poprosiła zawodniczki o zejście do szatni.

Po nieco ponad godzinie przerwy tenisistki wróciły na kort. Raszynianka szybko wygrała trzy kolejne gemy bez większego problemu i objęła prowadzenie 4:0. Później pozwoliła rywalce tylko na wygranie jednego gema przy jej podaniu - spotkanie zakończyła piątym w tym pojedynku przełamaniem.

W 1/8 finału dojdzie do polskiego meczu między Świątek a Magdą Linette. Choć ta pierwsza już od pięciu lat regularnie występuje w kobiecym tourze, to dotychczas nie trafiła na swojej drodze na dziewięć lat starszą poznaniankę, która zajmuje obecnie 25. lokatę w klasyfikacji tenisistek.

W oficjalnych statystykach WTA widnieją dwa spotkania Świątek z krajowymi rywalkami. W 2016 roku pokonała Maję Chwalińską w imprezie rangi ITF w Sztokholmie, a przed rokiem wyeliminowała Magdalenę Fręch z turnieju w Warszawie.

Linette w Pekinie pokonała wcześniej wyżej notowaną Białorusinkę Wiktorię Azarenkę, a jej rywalka w 2. rundzie - Amerykanka Jennifer Brady - skreczowała po rozegraniu czterech gemów, przy stanie 3:1 dla Polki.