WTA Tournament in Indian Wells: Iga Swiatek wins the final in style

Iga Świątek nie zostawiła rywalce żadnych szans w finale. (Fot. Getty Images)
Iga Swiatek won the final against Greek tennis player Maria Sakkari 6:4, 6:0 and won the prestigious WTA 1000 ranked tournament in California's Indian Wells. The Pole strengthens her lead in the world ranking.

Świątek zaczęła od mocnego uderzenia. Już po kilkunastu minutach prowadziła 3:0. Zajmująca dziewiąte miejsce w światowym rankingu Sakkari otrząsnęła się, odrobiła przełamanie i mecz na trochę się wyrównał. 22-latka z Raszyna ponownie przełamała rywalkę w 10. gemie, co jednocześnie pozwoliło jej wygrać seta.

Druga partia to absolutna dominacja Świątek. W całym secie rywalka zdołała wygrać tylko... pięć piłek. W końcówce sfrustrowana z bezsilności wyglądała, jakby chciała, żeby ten mecz już się skończył.

Spotkanie trwało godzinę i osiem minut, czyli podobnie jak wszystkie poprzednie, poza ćwierćfinałem, w którym Dunka Caroline Wozniacki skreczowała na początku drugiego seta z powodu kontuzji stopy.

W pierwszej rundzie Świątek miała "wolny los". W drugiej pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:3, 6:0, w trzeciej rozstawioną z numerem 26 Czeszkę Lindę Noskovą 6:4, 6:0, w 1/8 finału Julię Putincewą z Kazachstanu 6:1, 6:2, a w półfinale Ukrainkę Martę Kostiuk (nr 31) 6:2, 6:1.

Łącznie w drodze do triumfu Świątek straciła tylko 21 gemów. Mniej zanotowały tylko Monica Seles w 1992 roku (12) i Steffi Graf w 1994 (16), ale wówczas turniej miał skromniejszy format i rozegrały po pięć meczów.

To 19. w karierze tytuł Świątek w imprezie rangi WTA, a drugi w Indian Wells. Sakkari w finale wystąpiła po raz 10, a triumfowała zaledwie dwukrotnie.

Polka ma na koncie też cztery porażki w finałach WTA. Według serwisu "OptaAce" żadna tenisistka w Erze Open nie zdobyła więcej niż 19 tytułów w pierwszych 23 finałach. Również 19 miały Chris Evert, Gail Sherriff i Nancy Richey.

Historia meczów Świątek z Sakkari to dobra ilustracja postępu, jaki podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego zrobiła od sezonu 2022, gdy zaczęła się ich współpraca. Greczynka była górą trzykrotnie w 2021 roku, ale w kolejnym dwa spotkania wygrała Świątek. Ich poprzedni mecz, właśnie dwa lata temu, również miał miejsce w finale w Indian Wells. Wówczas Sakkari zdołała ugrać o gema więcej; uległa 4:6, 1:6.

To był 50. w karierze mecz Świątek z zawodniczką z Top 10 listy WTA i 36. zwycięstwo. Więcej wygranych w pierwszych 50 starciach ze światową czołówką zanotowała tylko Martina Navratilova - 44.

Prestiżowa impreza w Indian Wells nazywana jest "piątym Wielkim Szlemem" i startują w niej wszystkie najlepsze tenisistki. W tym samym czasie rozgrywany jest tam turniej mężczyzn.

W parze z prestiżem idą też nagrody pieniężne. Świątek zarobiła za triumf 1,1 mln USD.

W pierwszej rundzie odpadły Magdalena Fręch i Magda Linette.

W przyszłym tygodniu zaczyna się turniej w Miami, który Świątek wygrała w 2022 roku, kompletując, jako czwarta w historii, "Sunshine Double". Dwa razy w karierze wygrać imprezy w Indian Wells i Miami w jednym sezonie udało się tylko Niemce Steffi Graff (1994 i 1996).