Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WHO: Nigeria is officially free of Ebola

WHO: Nigeria is officially free of Ebola
Od 42 dni nie odnotowano w Nigerii nowych przypadków zarażenia wirusem ebola (Fot. Getty Images)
Nigeria has been declared officially free of Ebola after six weeks with no new cases, the World Health Organization (WHO) says.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"To przykład wielkiego sukcesu; historia ta pokazuje całemu światu, że ebolę można powstrzymać. Ale musimy podkreślić, że wygraliśmy jedynie bitwę, a wojna skończy się, gdy Afryka Zachodnia zostanie uznana za wolną od eboli" - dodał.

WHO ogłosiła koniec epidemii w Nigerii, gdyż minęły już 42 dni (czyli dwa razy dłużej niż trwa okres rozwoju choroby) od potwierdzenia ostatniego przypadku zarażenia.

Ebola przywędrowała do Nigerii, najludniejszego kraju Afryki, z Liberii, gdy 20 lipca Amerykanin liberyjskiego pochodzenia Patrick Sawyer stracił przytomność na międzynarodowym lotnisku w Lagos.
Jako że Nigeria była słabo przygotowana do epidemii i nie stosowała dodatkowych kontroli na lotniskach, Sawyer zaraził kilka osób, w tym pracowników służby zdrowia w szpitalu, do którego został przyjęty i gdzie nie używano specjalnych kombinezonów ochronnych.

Jednak dzięki szybkiej reakcji i skuteczności władz, epidemię udało się powstrzymać. W 170-milionowym kraju wirusem zaraziło się tylko 20 osób, z których osiem zmarło.

Pierwszy krajem, w którym WHO ogłosiła koniec epidemii, był położony w zachodniej Afryce Senegal. WHO poinformowała o tym w piątek. Jedyny przypadek zarażenia w Senegalu potwierdzono 29 sierpnia. Wirusa stwierdzono u młodego mężczyzny, który przyjechał samochodem do Dakaru z Gwinei, gdzie miał bezpośredni kontakt z chorym.

Specjaliści, którzy dążą do powstrzymania epidemii, przyglądają się sposobom walki z wirusem stosowanym przez Nigerię i Senegal. Nigeria dotarła do prawie każdej osoby, która miała kontakt z pierwszym zarażonym. Monitorowano stan zdrowia prawie 900 ludzi, którzy mogli się zarazić wirusem w Lagos oraz w Port Harcourt, na południu, dokąd uciekł zarażony kolega Sawyera i gdzie zaraził on lekarza. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na wszystkich nigeryjskich lotniskach i we wszystkich portach mierzono pasażerom temperaturę. Nie zamknięto żadnej granicy ani nie wprowadzono ograniczeń wobec linii lotniczych. Mimo to Arik, czyli największy prywatny przewoźnik w Nigerii, postanowił wstrzymać loty do Liberii i Sierra Leone, krajów najbardziej dotkniętych epidemią.

Vaz ostrzegł, że ze względu na położenie geograficzne w Nigerii mogą pojawić się kolejne przypadki wirusa. "Konieczna jest dalsza współpraca z innymi państwami, by upewnić się, że możliwa jest szybka reakcja na potencjalne kolejne przypadki" - ogłosił przedstawiciel WHO.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową, a chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby. Według najnowszego bilansu WHO wirus spowodował do tej pory śmierć 4 546 spośród 9 191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement