Menu

W tym tygodniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące używania e-papierosów

W tym tygodniu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące używania e-papierosów
Zmiany dotkną 2,9 mln e-palaczy w UK. (Fot. Thinkstock)
Już 20 maja użytkownicy e-papierosów zostaną dotknięci nowymi restrykcjami, które obejmą cały rynek wyrobów tytoniowych. Główne zmiany dotyczyć będą m.in. objętości zbiorniczka oraz zawartości nikotyny w liquidach.
Reklama

Nowe przepisy wprowadzono już w ubiegłym roku, jednak firmom dano 12 miesięcy na dostosowanie się do zmian. Nakazują one wprowadzenie maksymalnego rozmiaru pojemników na liquidy (10 ml). Oznacza to, że nie będzie można kupić już dużych opakowań, które były znacznie tańsze. Przewidywany jest również wzrost cen.

Zmiana dosięgnie także same urządzenia, które dostarczają liquid za pomocą wymienialnych wkładów. Ich nowa maksymalna pojemność to 2 ml. Dodatkowo maksymalne dozwolone stężenie nikotyny spadnie z 24 do 20 mg.

Z powodu nagłego boomu w popularności e-papierosów, eksperci obawiali się, że staną się one bardzo popularne wśród młodzieży szkolnej. Brytyjscy lekarze od lat walczą o to, aby zmienić kategorię e-papierosów z rekreacyjnej na medyczną.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE, wszystkie e-papierosy muszą być również odpowiednio zabezpieczone na wypadek, gdyby dostały się w ręce dziecka.

Producenci zostaną także poproszeni o przedstawienie rządowi szczegółowych i przejrzystych informacji na temat produktów, jakie sprzedają. Każdemu sprzedawcy, który po 20 maja nie będzie spełniać nowych przepisów, grozić będzie kara pozbawienia wolności.  

Według ostatnich badań, e-papierosy są niezwykle skuteczne w rzucaniu palenia i pozwoliły na wyjście z nałogu 1,5 mln Brytyjczykom. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że w opinii publicznej wciąż krąży zbyt wiele mitów na temat ich szkodliwości. Edukacja społeczeństwa ma być jednym z priorytetów brytyjskiej służby zdrowia w temacie wychodzenia z nałogu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama