Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Szkocji wybory testem dla ruchu niepodległościowego

W Szkocji wybory testem dla ruchu niepodległościowego
Jak zagłosuje Szkocja? (Fot. Getty Images)
Ocena 10 lat rządów Szkockiej Partii Narodowej oraz kwestia ponownego referendum ws. niepodległości Szkocji w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zdecydują o tym, jak szkoccy wyborcy zagłosują w dzisiejszych wyborach do brytyjskiego parlamentu.
Reklama
Reklama

Szkoccy wyborcy wybiorą 59 posłów w okręgach jednomandatowych, decydując tym samym o tym, kto będzie ich reprezentować w brytyjskim parlamencie w Londynie. Obecnie zdecydowaną większość - 54 mandaty - ma Szkocka Partia Narodowa (SNP), która po referendum niepodległościowym w 2014 roku zdołała w wyborach w 2015 roku odebrać rządzącej wcześniej Szkocją Partii Pracy aż 40 z 41 mandatów.

Według najnowszych sondaży, SNP ponownie zdobędzie najwięcej mandatów, tracąc jednak ok. dziewięciu punktów procentowych w porównaniu z poprzednim, rekordowo wysokim poparciem w wyborach w 2015 roku. To może przełożyć się na stratę od sześciu do ośmiu posłów w parlamencie. Wśród polityków niepewnych reelekcji jest m.in. wicelider ugrupowania Angus Robertson, który będzie odpierał atak ze strony kandydata Partii Konserwatywnej.

Spadek poparcia dla szkockich nacjonalistów może być związany z narastającymi wątpliwościami dotyczącymi odłączenia się od Wielkiej Brytanii, które stanowi jeden z głównych postulatów SNP. W najnowszym badaniu firmy YouGov przeciwko niepodległości wypowiedziało się aż 57 proc. szkockich wyborców - najwięcej od czasu ubiegłorocznego głosowania ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i o 2 punkty procentowe więcej niż w oryginalnym referendum w 2014 roku.

Mimo to Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji i liderka SNP, nalegała w ostatnich miesiącach na przeprowadzenie ponownego plebiscytu, podkreślając, że "Szkoci powinni mieć prawo zdecydować o swojej przyszłości". Jej zdaniem do głosowania powinno dojść na jesieni 2018 lub wiosną 2019, kiedy warunki porozumienia ws. Brexitu będą już znane - tak, aby można było podjąć świadomą decyzję w sprawie przyszłości kraju.

"Szkocja może zdecydować o tym, czy samodzielna większość Theresy May w Izbie Gmin wzrośnie czy nie - a może nawet, czy w ogóle uda jej się ją zdobyć" - przekonywała wczoraj Sturgeon. Jak oceniła, premier "miała najgorszą kampanię, jaką widzieliśmy od dawna". Jej zdaniem May jest "słaba" i nie odpowiada na "podstawowe pytania" dotyczące przyszłości Wielkiej Brytanii.

Lokale wyborcze są otwarte od 7:00 rano do 22:00. Po ich zamknięciu zostaną przedstawione wyniki wspólnego sondażu exit poll dla telewizji BBC, ITV i Sky News.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama