Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Polsce coraz mniej bankomatów. Są za drogie w utrzymaniu

W Polsce coraz mniej bankomatów. Są za drogie w utrzymaniu
Tendencja spadkowa w liczbie bankomatów odnotowywana jest również na Wyspach. (Fot. Thinkstock)
Z danych NBP wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Utrzymanie bankomatów jest kosztowne, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów honorujących karty płatnicze.
Reklama
Reklama

Narodowy Bank Polski informuje, że tylko w 2017 roku ubyło 312 bankomatów.

"Nie, nie zostały skradzione" - zapewnia Karol Teliga, prawnik, specjalista ds. bankowości. Jego zdaniem "to nieodwracalny trend. Utrzymanie bankomatu to pieniądze, a z każdym miesiącem rośnie liczba punktów akceptujących karty płatnicze. Więc bankomaty zaczną odchodzić w przeszłość".

Bankomaty opatentowano w 1973 r. w Anglii. W Polsce pierwsza maszyna pojawiła się w 1987 r. w Warszawie, obecnie jest ich ponad 24 tys. 

W Polsce rocznie wykonujemy ok. 600 mln. transakcji bankomatowych. Tendencja jest jednak spadkowa.

"Z danych wynika, że bankomaty są systematycznie wycofywane. Zwłaszcza w centrach handlowych, gdzie jest bank na banku. Likwidacja bankomatów nie będzie dotyczyła ośrodków wczasowych, miejscowości wypoczynkowych itd." - przekonuje Teliga.

Jak podaje gazeta, przyszłością wirtualnej bankowości będzie wpłatomat poprzez swoją wielozadaniowość. Wielorozliczeniowe maszyny wpłacające, przyjmujące pieniądze i czeki. Przyjmujące lub zrywające lokaty bankowe. Maszyny, które uregulują opłaty, mandaty czy czynsz. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama