Menu

W Dublinie rozpoczął się 11. Festiwal Filmu Polskiego Kinopolis

W Dublinie rozpoczął się 11. Festiwal Filmu Polskiego Kinopolis
Gala otwarcia odbyła się w Irish Film Institute. (Fot. EvaCyfert Photography )
W ciągu czterech dni, od 8 do 11 grudnia, Kinopolis zaprezentuje najnowsze dokonania polskiej kinematografii, na które składają się filmy fabularne oraz specjalny pokaz animacji nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.
Reklama

Gościem festiwalu jest m.in. aktorka Aleksandra Konieczna, która w filmie "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego wcieliła się w postać Zofii Beksińskiej, żony Zdzisława.

Przegląd otworzyła irlandzka premiera filmu "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na Berlinale 2016).

"Jest to mocne wejście, ciężkim filmem. W tym roku polscy reżyserzy skupili się wokół tematu śmierci. Dlatego zdecydowaliśmy się na pokazanie również komedii , dla zrównoważenia emocji" - ocenia Klementyna Kasprzyk-Kucharz, dyrektor artystyczna festiwalu.

"Prawdziwym rarytasem jest ostatni film zmarłego w październiku światowej sławy reżysera Andrzeja Wajdy.  z rewelacyjną rolą Bogusława Lindy, pokażemy w Dublinie, zanim film trafi do polskich kin (polska premiera jest zaplanowana na 13 stycznia 2017 r.)" - przekazała koordynatorka festiwalu Sabina Wasik.

Na zakończenie wydarzenia widzowie zobaczą "Ostatnią rodzinę", debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego, który sportretował znaną w Polsce rodzinę Beksińskich. Po projekcji, zaplanowanej na niedzielę, odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Konieczną. "Postać Zofii Beksińskiej wydaje się niemal przeźroczysta na tle wyraźnych osobowości męża Zdzisława i syna Tomka, ale to tylko pozory. Jej przedwczesne odejście jest początkiem końca rodziny. Mam nadzieję, że usłyszymy od aktorki więcej o tym, jak ważny jest pierwiastek kobiecy w rodzinie i nie tylko" - dodaje Wasik.

Pierwotnie Kinopolis, oprócz prezentacji najnowszych filmów, był także przeglądem klasyki polskiego kina. "Ostatnie lata to zwrot przede wszystkim w stronę najnowszych dokonań polskiej kinematografii. Chcemy pokazywać najlepsze polskie kino; filmy, które dopiero co weszły na ekrany kin. Dzięki merytorycznemu wsparciu ze strony IFI, mamy pewność, że wybrane filmy przyciągną do kina zagraniczną publiczność" - zapewnia Wasik.

Kinopolis 2016 jest organizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni i współfinansowany przez Ambasadę RP w Dublinie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wieloletnim partnerem Kinopolis jest Irlandzki Instytut Filmowy (IFI).

Gośćmi poprzednich edycji wydarzenia byli między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Jerzy i Maciej Stuhr, Feliks Falk, Juliusz Machulski, Kinga Preis, Andrzej Chyra, Zbigniew Zamachowski, Marek Skrobecki i Witold Giersz.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama