Menu

W Brukseli start merytorycznych negocjacji w sprawie Brexitu

W Brukseli start merytorycznych negocjacji w sprawie Brexitu
Obie strony mają nadzieję na jak najlepsze porozumienie. (Fot. Getty Images)
Ponad rok po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu swego kraju z UE, dziś w Brukseli zaczęła się pierwsza runda merytorycznych negocjacji dotyczących warunków wyjścia ze Wspólnoty. Obie strony deklarują: czas na postęp.
Reklama

"Musimy przejrzeć i porównać nasze stanowiska, aby osiągnąć postęp" - przekazał dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier.

 "Czas wziąć się do pracy i sprawić, by negocjacje były sukcesem" - wtórował mu brytyjski minister ds. Brexitu David Davis.

Formalny początek rozmów miał miejsce miesiąc temu. Wówczas doszło do porozumienia na temat priorytetów i kalendarza negocjacji. Teraz nadszedł czas na merytoryczne dyskusje.

Barnier przypominał, że zespoły negocjacyjne będą pracować nad kwestiami związanymi z zapewnieniem praw obywateli, rozliczeniem finansowym, a także granicą między Irlandią i Irlandią Północną.

Barnier i Davis mają być w kontakcie w ciągu tygodnia; na czwartek zaplanowano ich spotkanie, poświęcone podsumowaniu rozmów. Wówczas mają również odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Brytyjski minister podkreślał, że początek rozmów w ubiegłym miesiącu to dobry start, ale teraz czas na rozmowę o meritum. "Dla nas niezwykle ważne jest, żebyśmy dokonali postępu, zidentyfikowali różnice, byśmy mogli sobie z nimi poradzić, a także wskazali obszary, w których się zgadzamy, żeby je wzmocnić" - deklarował.

W ubiegłym miesiącu uzgodniono, że sesje negocjacyjne będą organizowane raz w miesiącu i wyznaczono ich daty w okresie od 17 lipca do 9 października. Ponadto zapadła zgoda, że rozmowy będą się toczyć w grupach roboczych do spraw priorytetowych. Zajmą się one prawami obywateli, sprawami finansowymi i innymi kwestiami, które mogą się pojawić w związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Na osobnej ścieżce ma być omawiana sprawa granicy Irlandii Płn. z Irlandią, która po Brexicie stanie się zewnętrzną granicą UE.

Zgodnie z unijnym harmonogramem negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. Jak sygnalizował już wcześniej Barnier, liczy on na to, że negocjacje zakończą się do października 2018 roku, by parlament brytyjski oraz parlamenty państw unijnych zdążyły ratyfikować porozumienie, jeśli uda się je wypracować w toku negocjacji.

 

  Komentarze


  • Kurgan
   17 lipca 2017, 15:57

   Powinni dostać same ochłapy za swoją arogancje i szyjanowanie Polaków w UK.Najgorsze że to dotknie też nas także obrzydza mnie używanie członków UE jak karty przetargowej,Unia powinna sfinansować paszporty brytyjskie tych co tu mieszkają ponad 5 lat i UK powinni zapłacić za paszporty jażdego Brytyjczyka mieszkającego w danym kraju Unii powyżej 5 lat i koniec kropka a nie jakieś przepychanki w tej kwestii.

  • Czytelnik
   17 lipca 2017, 17:28

   Sluchajcie Polacy ostatnio duzo myslalem i chcialem Was przeprosić... mowie powaznie i mam nadzieje ze zrozumiecie moja arogancje i czesto brak taktu...czasem sam siebie nie poznaje. Zycze Wam wszystkiego dobrego. Pozdrawiam

  • Margaret
   18 lipca 2017, 11:04

   Do czytelnika: smutne jest to ze ty sam jestes Polakiem I nie zaleznie od sytuacji czy twoich pogladow tego nie zmienisz ,tak bedziesz postrzegany przez przyjaciol nie zaleznie jak dlugo zyjesz w UK.

  • Sa normali !
   19 lipca 2017, 12:44

   77-letni William Riches nie mógł się pogodzić z decyzją swoich rodaków o opuszczeniu Unii Europejskiej, dlatego postanowił utworzyć własne państwo. Emerytowany Brytyjczyk grozi, że po Brexicie każdy, kto będzie chciał przekroczyć próg jego domu, będzie musiał nabyć wizę. Nie wszyscy brytyjczycy sa bydlakami. Tak jak nasz czytelnik, ktory udaje skruche po wczesniejszych slownych rasistowskich atakach na Polskiej spolecznosci.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.02.2018
  GBP 4.723 złEUR 4.181 złUSD 3.401 złCHF 3.625 zł

  Sport


  Reklama