Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Usterka steru i reakcja pilotów przyczyną katastrofy samolotu AirAsia

Usterka steru i reakcja pilotów przyczyną katastrofy samolotu AirAsia
AirAsia Airbus A320-200 ze 162 osobami na pokładzie w niedzielę 28 grudnia 2014 roku runął do Morza Jawajskiego. (Fot. Getty Images)
Usterka systemu kontroli steru kierunku i reakcja na nią pilotów doprowadziły do zeszłorocznej katastrofy samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych AirAsia, w której zginęły 162 osoby - poinformowali indonezyjscy śledczy.
Reklama
Reklama

Zespół badający przyczyny katastrofy samolotu Airbus A320 doszedł do takich wniosków po analizie zapisów rejestratora lotu. Pokazały one, że piloci mieli problemy z systemem sterowania podczas lotu. Zapisy pokazują, że piloci próbowali reagować na tę awarię, jednak ster kierunku się zablokował i w konsekwencji samolot spadł do Morza Jawajskiego.

Indonezyjscy śledczy zwracają uwagę, że w maszynie A320 linii AirAsia odnotowano 23 problemy z systemem kontroli steru kierunku w ciągu 12 miesięcy przed katastrofą. Jednocześnie dodali, że na katastrofę nie miała wpływu zła pogoda.

Dodatkowo odkryto, że niedługo przed awarią doszło do uruchomienia wyłącznika instalacyjnego, który jest elementem systemu elektrycznego samolotu.

"Wskazania sugerują, że został uruchomiony" - wyjaśnił jeden ze śledczych Nurcahyo Utomo, odnosząc się do urządzenia, które odpowiada za przerywanie ciągłości obwodu, w przypadku wykrycia nieprawidłowych wartości prądu. Zwrócił jednak uwagę, że takie zapisy odczytano z rejestratorów lotu samolotu AirAsia, jednak nie ma bezpośredniego dowodu, że do takiego zdarzenia rzeczywiście doszło.

Należący do taniego przewoźnika AirAsia Airbus A320-200 ze 162 osobami na pokładzie w niedzielę 28 grudnia 2014 roku runął do Morza Jawajskiego podczas lotu z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru.

Podczas tamtego lotu pilot za zgodą kontrolerów ruchu powietrznego zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy. Wkrótce potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11 580 metrów). Zgody tej nie otrzymał od razu, ponieważ w pobliżu leciały na tym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości najpierw do 34 tys. stóp (ponad 10 360 metrów), pilot już nie odpowiedział. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama