Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Unijna agencja ds. leków w Londynie szuka nowej siedziby. Polska zainteresowana

Unijna agencja ds. leków w Londynie szuka nowej siedziby. Polska zainteresowana
Prestiżowa agencja od momentu swojego powstania mieści się w Londynie. (Fot. Getty Images)
Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oznacza dla Europejskiej Agencji ds. Leków konieczność wyprowadzki z Londynu. Wśród unijnych krajów, które chciałyby przeniesienia siedziby Agencji do ich stolic, jest także Polska.
Reklama
Reklama

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) to organ Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic.

O tym, gdzie po Brexicie znajdzie się siedziba jednej z najważniejszych unijnych agencji, zadecydują szefowie państw i rządów wszystkich unijnych krajów, szef Komisji Europejskiej oraz szefowa unijnej dyplomacji.

"Polska jest zainteresowana przeniesieniem siedziby EMA do Warszawy i będzie się o to starać" - poinformowało biuro prasowe MSZ. Zainteresowanie przeniesieniem Agencji do ich kraju wyraziły wcześniej także Czechy, Dania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

Choć sama Agencja nie będzie zaangażowana w wybór nowej siedziby, ma wobec niej oczekiwania. Jak wyjaśnia Edoardo Iannone z biura prasowego Agencji, rokrocznie EMA przyjmuje 36 tys. wizyt ekspertów. "Potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych: międzynarodowych, regionalnych i lokalnych, budynku, który pozwoli nam organizować wiele spotkań eksperckich, i odpowiedniej liczby pokoi hotelowych dla ekspertów, którzy przyjeżdżają do EMA, aby pracować nad procesem oceny leków. Dla naszego personelu ważne są inne czynniki - dostępność mieszkań, szkół międzynarodowych i europejskich oraz możliwości zatrudnienia dla małżonków i partnerów" - przekazał Iannone.

Według mediów, władze Agencji chcą, żeby decyzja o nowej lokalizacji zapadła jak najszybciej. "To, czego się naprawdę boję, to że coś się stanie w fazie przejściowej - to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego późna decyzja o nowej lokalizacji to najgorszy scenariusz. (...) Wiem, że w czerwcu odbędzie się szczyt europejski i będzie to dobra okazja do podjęcia szybkiej decyzji" - ocenił dyrektor EMA prof. Guido Rasi.

EMA rozpoczęła działalność w 1995 roku wraz z uruchomieniem europejskiego systemu wydawania licencji dla produktów leczniczych.

Inną dużą unijną agendą w Londynie jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama