Menu

Ukraina prosi Polskę o usunięcie rysunku Cmentarza Orląt z nowego paszportu

Ukraina prosi Polskę o usunięcie rysunku Cmentarza Orląt z nowego paszportu
Czy w nowym polskim paszporcie znajdą się kontrowersyjne grafiki? (Fot. Thinkstock)
Ukraina zwróciła się do Polski o rozwiązanie "w duchu dobrosąsiedztwa" sprawy motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, który może znaleźć się w nowym paszporcie, projektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.
Reklama

Kwestię tę omówili szefowie MSZ Polski i Ukrainy, Witold Waszczykowski i Pawło Klimkin, na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w czwartek w Budapeszcie – poinformowało MSZ w Kijowie.

Głównym tematem ich rozmów było bezpieczeństwo naszego regionu w związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad ’17 oraz wzmocnienie możliwości obronnych NATO. "Wzmocnienie bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem dla regionu wschodniej Europy" – oświadczył Waszczykowski po spotkaniu z Klimkinem.

MSZ Ukrainy przekazało, że oddzielnym tematem spotkania ministrów była wspólna historia. "Strona ukraińska podkreśliła, że idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, i podkreśliła, że konieczne jest rozwiązanie tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa" – można przeczytać w komunikacie.

W sierpniu ukraińska dyplomacja uznała możliwe umieszczenie w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt za „nieprzyjazny krok” i wręczyła ambasadorowi Polski Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie.

"Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego" – przekazała rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.

"Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków. Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską" - podkreślała.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oświadczył z kolei, że ostatecznej decyzji, jakie motywy znajdą się w paszporcie, nie ma i dodał, że sprawa ta niepotrzebnie wzbudziła tyle emocji.

"Decyzji ostatecznych jeszcze nie ma. Nikt jeszcze wzoru paszportu nie zatwierdził. Gdy zostanie zatwierdzony, będzie można mówić o faktach" – zauważył. "Niepotrzebnie tak dużo emocji to wzbudziło, a reakcje dwóch sąsiednich państw - Litwy i Ukrainy, tak wynika przynajmniej z moich obserwacji, wynikały z tego, co się w Polsce wokół tego działo" – ocenił wiceszef MSWiA.

Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich.

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Jego zdaniem, ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

 

  Komentarze


  • Lena
   1 września 2017, 16:29

   A my ładnie prosimy Ukraińców póki nie przeprosicie za Wołyń to zabierzcie wszystkich swoich do siebie zobaczymy jak bez polskich pieniążków i Polski ciągle przypominającej Unii o Ukrainie sobie poradzicie

  • Sarah
   1 września 2017, 17:32

   To już na terenie Polski nie ma nic co można by umieścić w paszporcie, a przy okazji niepotrzebnie nie drażnić sąsiadów? Tak biedni kulturowo/ historycznie jesteśmy? Bardzo niepolityczne te polityczne zagrania. Widać Zależy nam na tym aby wszyscy do okoła nas " kochali"

  • Michał Dobrzyn
   1 września 2017, 19:39

   Przepraszam czy ja dobrze zrozumialem? Ukraina ktora oglosila bohaterami narodowymi ludzi ktorzy gwalcili i torturowali na smierc 100 tysiecy Polakow ma do Polski pretensje o to ze w Polskim paszporcie chce ona uczcic pamiec dzieci ktore bronily przed taka sama rzezia z rak doroslych ukraincow polskiego miasta i zwyciezyly? Bo to nie "dobrosasiedzko"? Wydaje mi sie ze musialem to zle zrozumiec bo brzmi to zbyt niedorzecznie

  • Bober
   1 września 2017, 22:35

   Że co k...a?!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama