Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: Roboty rewolucjonizują pracę w branży budowlanej

USA: Roboty rewolucjonizują pracę w branży budowlanej
Branża budowlana staje się coraz bardziej zautomatyzowana. (Fot. Thinkstock)
Roboty rewolucjonizują pracę w branży budowlanej - poinformowała agencja Associated Press i przytacza działalność start-upu Built Robotics, którego głównym celem jest stworzenie technologii autonomicznej pracy dla ciężkiego sprzętu budowlanego.
Reklama
Reklama

Start-up Built Robotics, który powstał w San Francisco, jest częścią szerszej grupy firm działających w obszarze technologii dla budownictwa. Start-upy te pracują nad rozwojem m.in. dronów i oprogramowania, które pozwala branży technologicznej na nadrobienie zaległości w dziedzinie innowacyjności technologicznej. Nowe wynalazki przede wszystkim wspierają wydajność pracy i bezpieczeństwo.

Jak zauważa AP, największym problemem stojącym obecnie przed branżą budowlaną jest brak wykwalifikowanych pracowników zdolnych łączyć umiejętności i wiedzę z zakresu inżynierii z obsługą coraz bardziej skomplikowanych maszyn. Ocenę tę potwierdzają słowa cytowanego przez agencję partnera w mieszczącym się w San Francisco oddziale firmy McKinsey - Michaela Chui. Jak stwierdza, "potrzebujemy wszystkich robotów, jakie tylko możemy zdobyć dla branży, a do tego - wszystkich pracowników zdolnych obecnie pracować na rynku. Tylko wtedy będziemy w stanie zagwarantować sektorowi budowlanemu wzrost". Chui jednocześnie zauważa, że "w miarę, jak roboty przejmują coraz więcej zadań, ludzie przekwalifikowują się i migrują do innych obowiązków".

W firmie budowlanej z Englewood w Kolorado pracownicy muszą między innymi uczyć się obsługi nowego robota kładącego cegły o nazwie SAM (Semi-Automated Mason). Maszynę wartą 400 tys. dolarów wyprodukowała nowojorska firma Construction Robotics. Podczas ośmiogodzinnej zmiany pracy, SAM może ułożyć trzy tys. cegieł, co pozwala na wydajność kilkukrotnie większą w stosunku do pracujących na budowie ludzi.

Międzynarodowy Związek Pracowników Budowlanych nie wyraża zbyt wielkich obaw w stosunku do technologii. Jak twierdzi jeden ze związkowców - Brian Kennedy, "istnieje bardzo wiele rzeczy, których SAM nie potrafi wykonywać. Doskonale z nimi radzą sobie natomiast wykwalifikowani pracownicy. Wspieramy ze swojej strony każdą technologię, która rozwija przemysł budowlany."

Rozwój robotyki w branży budowlanej spowodowany jest przede wszystkim niedoborem pracowników na rynku. Według najnowszych badań, 70 proc. amerykańskich firm budowlanych ma obecnie problemy ze znalezieniem rąk do pracy.

Szef Built Robotics, Ready-Campbell, przewiduje, że w przyszłości budowlanka oznaczać będzie partnerstwo pomiędzy wykwalifikowanymi pracownikami i inteligentnymi maszynami. "Roboty wykonują 80 proc. pracy, która jest powtarzalna, niebezpieczna i monotonna" - zauważa. "Operator robota z kolei wykonuje pracę wymagającą wyższych kwalifikacji, w której często oprócz doświadczenia wymagana jest również swego rodzaju finezja" - dodaje. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama