Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK tries to put EU nationals off applying for residency

UK tries to put EU nationals off applying for residency
Czy "zniechęcanie" przez Home Office do aplikowania o rezydentury podziała na tych, którzy obawiają się o swój status po Brexicie? To raczej wątpliwe... (Fot. Getty Images)
Home Office issues guidance to avert flood of applications after Article 50.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z nowymi wytycznymi Home Office, obywatele UE powinni zapisać się do internetowego biuletynu, który będzie informował ich o zmianach dotyczących ich statusu imigracyjnego, w tym czy i kiedy powinni złożyć formalny wniosek o pobyt. Według gazety, urzędnicy obawiają się, że wnioski od 3,3 miliona imigrantów z innych państw członkowskich Wspólnoty kompletnie sparaliżowałyby pracę ministerstwa.

Brytyjski "Financial Times" podkreśla, że nowe zalecenie zamieszczone na stronach ministerstwa "wyraźnie zniechęca" do rozpoczynania wypełniania 85-stronicowego wniosku. "Po uruchomieniu artykułu 50. (formalnego procesu wyjścia z UE) nie musisz podejmować żadnych działań. Twoje prawa i status jako obywatela Unii Europejskiej mieszkającego w Wielkiej Brytanii nie zmienią się tak długo, jak długo pozostajemy członkiem UE" - podkreślono.

W rozmowie z dziennikiem Nick Rollason, partner w firmie imigracyjnej Kingsley Napley, powiedział, że nowe wytyczne to "próba uspokojenia ludzi i odpowiedzi na ich obawy".

"Myślę, że poza wszelką wątpliwością jest fakt, że MSW w pewnym momencie rozpocznie nowy proces, który pozwoli obywatelom UE potwierdzić ich prawo pobytu w prostszy, szybszy sposób. To pozwoliłoby na poradzenie sobie z wnioskami w sprawniejszy sposób - obecnie każda sprawa wymaga ogromnego nakładu pracy urzędników" - dodał.

Zgodnie ze statystykami MSW, obywatele państw członkowskich rezydujący w Wielkiej Brytanii złożyli w ubiegłym roku ponad 92 tys. aplikacji o potwierdzenie prawa do stałego pobytu - liczba ta wyraźnie urosła po ubiegłorocznym referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej, które wzbudziło lęk wielu osób o ich przyszły status imigracyjny.

Wysocy rangą urzędnicy Home Office przyznawali nieoficjalnie, że ministerstwo nie ma zasobów, by poradzić sobie z nowym wyzwaniem. W ubiegłym miesiącu MSW ogłosiło, że zatrudniło dodatkowe 240 osób, które mają zajmować się rozpatrywaniem wniosków od obywateli Unii Europejskiej.

Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej wielokrotnie podkreślali, że będą próbowali osiągnąć polityczne porozumienie ws. przyszłych praw obywateli państw członkowskich i Brytyjczyków, którzy już obecnie znajdują się na stałej emigracji po obu stronach kanału La Manche, ale dotychczas nie złożono żadnych wiążących gwarancji prawnych.

Barbara Drozdowicz z londyńskiej organizacji East European Resource Centre (EERC) ocenia, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii powinni aplikować o stały pobyt w Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć się przed skutkami wyjścia kraju ze Wspólnoty.

Jednocześnie ostrzega, że "od okresu kampanii ws. Brexitu, a w szczególności po samym referendum, pojawiła się cała masa samozwańczych doradców imigracyjnych", którzy oferują doradztwo w internecie lub gazetach polonijnych, a często nie spełniają wymaganych prawem warunków do świadczenia takich usług.

Rząd Theresy May rozpoczął procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br., co oznacza, że Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty najpóźniej 29 marca 2019 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement