Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK judges need clarity after Brexit - Lord Neuberger

UK judges need clarity after Brexit - Lord Neuberger
Jaka będzie rola Trybunału UE po Brexicie? (Fot, Thinkstock)
Britain's most senior judge has told the government it must provide more clarity about how UK law will be developed after Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Premier Theresa May oraz czołowi zwolennicy Brexitu, m.in. minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove, wielokrotnie podkreślali, że jurysdykcja Trybunału UE w Wielkiej Brytanii skończy się w dniu wyjścia kraju ze Wspólnoty.

Jak jednak zaznaczono, orzeczenia Trybunału wydane w czasie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej mogą nadal być brane pod uwagę w przyszłych procesach przed brytyjskimi sądami.

"Jeśli brytyjski parlament powie, że mamy brać pod uwagę orzeczenia Trybunału UE - to będziemy tak robić; jeśli powie, że nie - to nie będziemy" - tłumaczył Neuberger, dodając, że "jeśli jednak (posłowie) nie wyrażą się jasno, co powinniśmy robić z Trybunałem, to sędziowie będą musieli jakoś sobie radzić".

"Oskarżanie ich o to, że tym samym tworzą prawo (brytyjskie prawo oparte jest na precedensach - przyp. red.), kiedy parlament nie wypełnia swojej roli jest nieuczciwe" - ocenił.

Z Neubergerem zgodził się były prokurator generalny Dominic Grieve, który ocenił, że "legislacja dotycząca wyjścia z Unii Europejskiej (...) pozostawia wiele znaków zapytania, jeśli chodzi o przyszłe relacje między Trybunałem Sprawiedliwości UE a praktyką naszych sądów".

W obliczu niejasnych przepisów wielu ekspertów prawniczych obawia się, że sędziowie będą musieli się mierzyć z krytyką za tworzenie wiążących precedensów lub ryzykować spowodowanie wielomiesięcznych opóźnień w trwających postępowaniach.

Odpowiadając na wątpliwości środowiska sędziowskiego, rzeczniczka Theresy May powiedziała, że ministrowie jasno określili, że jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości UE w Wielkiej Brytanii skończy się z dniem wyjścia z Unii Europejskiej.

"Jednocześnie chcemy zapewnić maksymalną klarowność przepisów, więc ustawa uchylająca (główna ustawa dotycząca wycofania prawa UE z Wielkiej Brytanii) zapewni, że w przyszłych sprawach brytyjskie sądy będą nadal interpretowały wywodzące się z unijnego prawa przepisy zgodnie z orzecznictwem TSUE z dnia, w którym opuścimy wspólnotę" - tłumaczyła.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement