Menu

UK businesses want change to EU terms

UK businesses want change to EU terms
Fot. Flickr.com
Business lobby group British Chambers of Commerce (BCC) says most UK companies want to stay in Europe, with some powers brought back home.
News available in Polish
To największe badanie nastrojów biznesu dotyczących UE po tym, jak w styczniu premier David Cameron zapowiedział referendum w sprawie ewentualnego wyjścia kraju z Unii - zauważa portal BBC News.

W badaniu wzięło udział 4 tysiące firm. Za pozostaniem w Unii przy zmianie porozumień z UE opowiedziało się 64 proc., a 18 proc. poparło całkowite wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. Biznes jest niezadowolony szczególnie z wynikających z członkostwa w UE przepisów o zatrudnieniu, a także z polityki rozwoju regionalnego - wyjaśnia BBC News.

Organizacja biznesowa British Chambers of Commerce (BCC), która zrzesza ponad 50 działających w Wielkiej Brytanii izb handlowych, dała respondentom do wyboru pięć wariantów przyszłych relacji kraju z UE. Mogli wskazać: całkowite wystąpienie z Unii, wyjście przy zawarciu z UE traktatu handlowego, pozostanie w Unii przy odzyskaniu przez Londyn części kompetencji, pełniejszą integrację Wielkiej Brytanii z Unią oraz utrzymanie stanu obecnego.

"Firmy uważają, że biznes i korzyści gospodarcze napłyną do Wielkiej Brytanii raczej w wyniku renegocjacji (porozumień z UE) niż pełnej integracji, czy też wyjścia z Unii" - skomentował wyniki badań szef BCC John Longworth.

W przemówieniu pod koniec stycznia Cameron zapowiedział referendum w sprawie statusu brytyjskiego członkostwa w UE przed 2017 r., jeśli wygra wybory w 2015 r. Przed ewentualnym referendum będzie zabiegał o wynegocjowanie nowych warunków brytyjskiego członkostwa.

Wówczas część przedstawicieli biznesu uznała, iż takie zapowiedzi odstraszają europejskich inwestorów, ale inni poparli premiera.

BCC zapowiada, że w ciągu tego roku i w przyszłym będzie regularnie badać nastroje biznesu w sprawie przyszłości kraju w UE.
 
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.04.2017
    GBP 5.002 złEUR 4.217 złUSD 3.870 złCHF 3.895 zł

    Sport


    Advertisement