Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK and EU 'appear close to Brexit breakthrough'

UK and EU 'appear close to Brexit breakthrough'
May została ciepło przyjęta w Brukseli. (Fot. Getty Images)
There are increasing indications that an agreement on the first phase of Brexit talks is about to be struck.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiejsze negocjacje są zapowiadane przez brytyjskie media jako szansa na przełom w trwających od marca przygotowaniach Zjednoczonego Królestwa do opuszczenia Wspólnoty.

W przyszłym tygodniu liderzy 27 państw członkowskich mają podjąć na szczycie UE decyzję o tym, czy osiągnięto "wystarczający postęp" w rozmowach, który pozwoliłby na rozpoczęcie negocjacji dotyczących przyszłych relacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Decyzja unijnych przywódców będzie oparta na rekomendacjach przekazanych przez Komisję Europejską i jej zespół negocjacyjny, na którego czele stoi Michel Barnier.

W trakcie spotkań z Junckerem i Tuskiem May ma przedstawić szczegóły brytyjskiego stanowiska w sprawie trzech obszarów objętych pierwszym etapem rozmów: rozliczenia finansowego, praw obywatelskich i przyszłości Irlandii Północnej.

Według dzisiejszego wydania dziennika "The Times", strony osiągnęły porozumienie w 85-90 procentach, ale "wciąż pewne kwestie są otwarte i wymagają rozwiązania".

Anonimowy unijny dyplomata podkreślił w rozmowie z dziennikiem, że dopracowania wymagają przede wszystkim kwestie dotyczące granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. "Mamy niewiele wsparcia od Wielkiej Brytanii, która wydaje się być średnio przejęta (zachowaniem) porozumienia wielkopiątkowego" - ocenił.

Czy UE i UK dojdą do porozumienia? (Fot. Thinkstock)

Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe pozwoliło na utworzenie zdecentralizowanego rządu w Belfaście; w jego gestii są sprawy dotyczące gospodarki prowincji oraz opieki zdrowotnej i edukacji. Rząd taki musi być koalicją największych ugrupowań unionistycznych i republikańskich. Dokument opierał się na założeniu, że zarówno Irlandia, jak i Wielka Brytania są państwami członkowskimi UE.

Dziś rano, przed posiedzeniem gabinetu, irlandzka minister ds. europejskich Helen McEntee przyznała w rozmowie z BBC Radio 4, że Dublin wciąż nie ma ostatecznego tekstu brytyjskiej propozycji na temat przyszłych relacji z Irlandią Północną. Podkreśliła jednak, że przez weekend wykonano "ogromną pracę", a przedstawiciele obu stron spotykali się nawet w niedzielę wieczorem, kiedy to "osiągnięto postępy".

Rozmówca "Timesa" dodał jednak, że strony są bliskie osiągnięcia kompromisu m.in. w politycznie trudnej dla May kwestii roli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w rozpatrywaniu spraw dotyczących praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także w sprawie rozliczeń finansowych, które są szacowane na około 40-50 miliardów euro.

"Times" odnotował jednak, że ustępstwa ze strony rządu w Londynie zostały źle przyjęte przez grupę około 30 eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, którzy w weekend przedstawili premier May swoje "czerwone linie", które nie powinny zostać przekroczone w trakcie negocjacji.

Jak zaznaczyli deputowani, szefowa rządu dysponująca wątłą większością parlamentarną - jedynie dzięki koalicji z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów - ryzykowałaby utratę decydujących głosów, gdyby np. zaakceptowała w jakiejkolwiek formie jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE na Wyspach po Brexicie.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement