Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tax jumps on wine and spirits but falls on fizz

Tax jumps on wine and spirits but falls on fizz
Nowy system wprowadzony przez brytyjski rząd, polega na naliczaniu stawki akcyzy na podstawie zawartości alkoholu w danym napoju. (Fot. Getty Images)
A major shake-up of the way alcohol is taxed could leave many drinks costing more from Tuesday. Under what the Treasury says are new 'common-sense' principles, tax is being levied according to a drink's strength.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Opłata akcyzowa wzrośnie ogólnie, przy czym podwyżka obejmie większość win i alkoholi wysokoprocentowych, ale w przypadku napojów o niższej zawartości alkoholu i większości win musujących stawka akcyzy się obniży.

Nie zmienią się za to stawki akcyzy na piwa beczkowe, co jest dodatkowym rozwiązaniem mającym na celu wsparcie pubów.

Akcyza na alkohol została zamrożona od 2020 roku. Pierwotnie wdrożenie powyższych zmian zaplanowano na luty bieżącego roku, ale zostały one przełożone przez ministra finansów Jeremy'ego Hunta w związku z trwającym kryzysem związanym z kosztami utrzymania.

Teraz kiedy ceny nadal rosną, choć w wolniejszym tempie, rząd chce podnieść stawki akcyzy na alkohol o 10,1%, a także dokonać zmian w całym dotychczasowym systemie.

Napoje o zawartości alkoholu poniżej 3,5% będą opodatkowane według niższej stawki, ale podatek od napojów o zawartości alkoholu powyżej 8,5% pozostanie taki sam, niezależnie od tego, czy jest to wino, wódka czy piwo.

W rezultacie wino musujące, które wcześniej było opodatkowane wyższą stawką niż zwykłe wino, będzie tańsze o 19 pensów za butelkę o standardowej zawartości alkoholu, jeśli sprzedawcy uwzględnią zmiany podatkowe, obniżając ceny. Puszka gotowego ginu z tonikiem będzie z kolei tańsza o 5 pensów.

Według danych stowarzyszenia Wine and Spirits Trade Association (WSTA), podatek od standardowej butelki wina niemusującego o zawartości alkoholu 12% wzrośnie o 44 pensy, ale od wina 15-procentowego - już o 98 pensów. Z kolei alkohole wysokoprocentowe i wina wzmacniane, takie jak sherry i porto, odnotują najwyższe podwyżki akcyzy.

Rząd poinformował, że nowy system stawek akcyzy jest możliwy dzięki wyjściu UK z UE i że jego wprowadzenie jest "zgodne z szerszymi założeniami UK w zakresie polityki fiskalnej i ochrony zdrowia publicznego".

Premier Rishi Sunak stwierdził, że niższe stawki akcyzy na piwa beczkowe i cydry "obniżą ceny tych napojów" i wesprą działalność pubów. Dzięki tym zmianom akcyza na piwo beczkowe w pubach będzie nawet o 11 pensów niższa niż na piwo w supermarketach - co było już wcześnie zapowiadane w planie tegorocznego budżetu.

Stowarzyszenie WSTA stwierdziło, że wprowadzone rozwiązania oznaczają największą podwyżkę stawki akcyzy od standardowej butelki wina od niemal 50 lat.

Zmiany w podatku akcyzowym na alkohol są wprowadzane w dwóch etapach, a drugi z nich nastąpi w lutym 2025 r., kiedy to zostanie zastosowana pełna skala podatkowa w zależności od zawartości alkoholu w konkretnym napoju.

Czytaj więcej:

WHO opublikowała listę krajów z największym spożyciem alkoholu. Jak wypadła Polska?

"Drinkflacja" na Wyspach. Piwo coraz słabsze, cena bez zmian

Szef Wetherspoona ostrzega: Piwo może wkrótce kosztować nawet 10 funtów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement