Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Already 75% of asylum applications are considered positively

UK: Already 75% of asylum applications are considered positively
Jeśli Home Office uzna, że ktoś potrzebuje ochrony, ponieważ grozi mu prześladowanie, a jego roszczenie mieści się w podstawach ochrony określonych w Konwencji o Uchodźcach, przyznawany jest wówczas status uchodźcy na okres 5 lat. (Fot. Getty Images)
The percentage of immigrants receiving asylum in the UK is higher than in most European countries, and has more than doubled since Brexit, reports the Daily Telegraph. Poland is also among the countries with the highest percentage of positively considered applications.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z przeanalizowanych przez "Daily Telegraph" danych pochodzących z brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych oraz z Eurostatu, w ciągu 12 miesięcy do września 2023 r. włącznie w Wielkiej Brytanii pozytywną decyzję w sprawie azylu otrzymało 75,1 proc. składających wnioski, podczas gdy w 2018 r. odsetek ten wynosił 31,1 proc.

Oznacza to, że Wielka Brytania przeskoczyła w tym czasie z 26. na 7. miejsce na liście 33 krajów pod względem odsetka pozytywnie rozpatrywanych wniosków azylowych.

W ciągu 12 miesięcy do września 2023 r. najwyższy odsetek był w Estonii - 97,7 proc., a następnie w Szwajcarii (87,1 proc.), Irlandii (83 proc.), Portugalii (81,9 proc.), Holandii (81,7 proc.) i na Litwie (80,2 proc.).

W Polsce odsetek nieco przekroczył 70 proc. i był wyższy niż m.in. w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Szwecji czy Francji.

Po uzyskaniu azylu w UK uchodźcy otrzymują też prawo do pracy.
(Fot. Getty Images)

Dwa ostatnie kraje znajdują się wśród tych, gdzie odsetek pozytywnie rozpatrywanych wniosków o azyl jest najniższy. W omawianych 12 miesiącach najniższy był on w Rumunii - 14,4 proc., a następnie na Cyprze (17,8 proc.), Malcie (28,3 proc.), we Francji (30,6 proc.), Islandii (30,9 proc.) i Szwecji (31,4 proc.).

Jak wyjaśnia "Daily Telegraph", wzrost odsetka zatwierdzonych wniosków o azyl częściowo jest spowodowany niepowodzeniem Wielkiej Brytanii w negocjacjach z UE w sprawie nowej umowy o odsyłaniu azylantów na podstawie tego, że przeszli przez bezpieczny kraj trzeci w Europie.

Przed Brexitem osoby ubiegające się o azyl mogły być odesłane do bezpiecznych krajów na mocy konwencji dublińskiej. Ponieważ Wielka Brytania nie jest już jej stroną, a nowa umowa nie została zawarta, liczba osób odesłanych spadła z 3 300 w 2020 r. do zaledwie 50 w 2021 r.

Zbiegło się to z nasileniem konfliktów i niestabilności na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i Afryce, co spowodowało wzrost liczby osób ubiegających się o azyl z krajów takich jak Iran, Syria, Afganistan, Sudan i Erytrea.

Od 2021 r. migranci z tych pięciu krajów stanowili ponad połowę osób, którym przyznano azyl w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Rekord migracji w UK: W 2022 r. przyjechało o 745 tys. osób więcej niż wyjechało

BBC: Rząd zamyka hotele dla uchodźców i przenosi ich do następnych

Irlandia: Spłonął hotel, w którym zakwaterowanych miało być 70 azylantów

Czy azylanci z UK trafią do Rwandy? Ten afrykański kraj na to liczy

W 2024 r. w Polsce będzie pracować jeszcze więcej cudzoziemców

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement