Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK government disappointed by French fishermen's announcement of Channel blockade

UK government disappointed by French fishermen's announcement of Channel blockade
Francuskie łodzie rybackie blokują wejście do portu Saint-Malo. Planują też zablokować ruch promowy do dwóch innych portów na kanale La Manche oraz ruch towarów przez tunel kolejowy między Francją a UK. (Fot. SAMEER AL-DOUMY/AFP via Getty Images)
The British Government yesterday expressed its disappointment at the blockade of the Channel Tunnel and the port of Calais announced by French fishermen for today. French fishermen intend to protest against the refusal of some of them to be granted licences to fish in British waters.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rybacy zablokowali najpierw, od godz. 9:00 do 10:00 port Saint-Malo, potem blokadę przeniesiono do Calais i normandzkiego portu Ouistreham. Zablokowano też wjazd dla składów towarowych do tunelu pod kanałem La Manche. Ponadto, w Calais unieruchomiono również promy.

Jak komentuje AFP, blokada portów ma wymiar głównie symboliczny, ale zamknięcie wjazdu do Eurotunelu, przez który odbywa się 25 proc. wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Europą, jest bardzo poważne.

"Jest to nasza demonstracja jakości i zdolności zawodowych rybaków do mobilizacji w odpowiedzi na prowokacyjną, pogardliwą i upokarzającą postawę Wielkiej Brytanii wobec nich" - oświadczył Gerard Romiti, przewodniczący Narodowego Komitetu Rybołówstwa Morskiego, zapowiadając blokadę pojazdami po obu stronach Eurotunelu oraz uniemożliwienie kutrami wpłynięcia do portu w Calais.

Wielka Brytania i Francja spierają się o prawa do połowów na brytyjskich wodach po Brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach, co jest warunkiem.

W związku ze sporem w kwietniu francuscy rybacy zablokowali ciężarówki z brytyjskimi rybami, w maju zablokowali port St Helier na wyspie Jersey, na co rząd w Londynie odpowiedział, wysyłając dwa okręty patrolowe, a pod koniec października francuskie władze zatrzymały brytyjski trawler, który według nich poławiał bez licencji.

Brytyjski rząd oświadczył w piątek, że "jest rozczarowany" protestem rybaków i wezwał Paryż, by "upewnił się, że nie dochodzi do działań nielegalnych i czy nie szkodzi to wymianie handlowej".

"Jesteśmy rozczarowani groźbami dotyczącymi działań protestacyjnych. Oczywiście jest to zadanie dla Francji, aby zapewnić, że nie będzie nielegalnych działań, a handel nie ucierpi, ale będziemy ściśle monitorować sytuację" - zaznaczył rzecznik brytyjskiego rządu.

Z kolei rzecznik portu w Dover oświadczył, że władze są świadome możliwych krótkotrwałych zakłóceń, ale mają opracowane plany na takie sytuacje. Zalecił jednak planującym dzisiaj podróż, aby przyjechali wcześniej i sprawdzali na bieżąco informacje u operatorów promowych.

Czytaj więcej:

Francja: Dwa brytyjskie statki rybackie zatrzymane w Zatoce Sekwany

Brytyjski minister: "Groźby Francji niedopuszczalne. Możemy odpowiedzieć tym samym"

Spór o licencje połowowe: Francja na razie nie wdroży sankcji wobec UK

Spór o połowy po Brexicie. Francja "uwolniła" brytyjski statek rybacki

Wojna o połowy ryb. Bez przełomu w rozmowach UK z Francją

Dla kogo połowy na brytyjskich wodach? Porażka w negocjacjach Francja - UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement