UEFA Europa Conference League: Cash's goal, promotion for his Aston Villa and Club Brugge

Gol Matty'ego Casha (z lewej) dla angielskiej drużyny sprawił, że doszło do dogrywki. (Fot. Matthieu Mirville/BSR Agency/Getty Images)
Michal Skoras' Club Brugge and Matty Cash's Aston Villa advanced to the semi-finals of the Conference League. The latter scored a goal and also scored in the penalty shoot-out series in the away tie against Lille. Sebastian Szymanski's Fenerbahce Istanbul, among others, fell away after 'eleven' against Olympiakos Piraeus.

Aston Villa wygrała przed tygodniem u siebie 2:1 (wówczas Cash nie grał z powodu kontuzji), ale w rewanżu we Francji przegrywała długo 0:2.

W 87. obrońca reprezentacji Polski zdobył jednak bardzo ważną bramkę - po wypuszczeniu piłki przez bramkarza gospodarzy dobiegł do niej i oddał mocny strzał z ok. 17 metrów.

Gol Casha sprawił, że doszło do dogrywki. Tutaj wynik się nie zmienił, więc o awansie do półfinału musiały rozstrzygnąć rzuty karne.

Angielski zespół zwyciężył w nich 4-3, a reprezentant Polski wykorzystał swoją "jedenastkę" (podchodził jako trzeci w zespole gości), popisując się precyzyjnym uderzeniem tuż obok słupka.

Swoich prób nie wykorzystało dwóch piłkarzy Lille i tylko jeden z Aston Villi.

Dla zespołu z Birmingham to pierwszy awans do półfinału europejskich pucharów od 1982 roku.

W drugim rozpoczętym o godz. 18:45 ćwierćfinale również nie brakowało emocji. Fiorentina dopiero po dogrywce wyeliminowała grającą od 66. minuty w dziesiątkę Viktorię Pilzno, zwyciężając 2:0. Po 90 minutach nie było goli, podobnie jak w pierwszym spotkaniu.

Pozostałe dwa mecze rozegrano wieczorem.

Club Brugge Michała Skórasia po raz drugi pokonał PAOK Saloniki Tomasza Kędziory. Przed tygodniem belgijski zespół zwyciężył u siebie 1:0, a w rewanżu wygrał w Grecji 2:0 po dwóch golach Hiszpana Ferrana Jutgli.

Skóraś grał do 87. minuty, a Kędziora całe spotkanie.

Rzuty karne potrzebne były do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji Fenerbahce Stambuł Sebastiana Szymańskiego z Olympiakosem Pireus.

Tydzień wcześniej w Grecji zwyciężyli gospodarze 3:2, a w rewanżu po 90 minutach i dogrywce było 1:0 dla Fenerbahce. Gola po mocnym uderzeniu z dystansu strzelił w 11. minucie Irfan Kahveci, po asyście Szymańskiego. Polak asystował przy jego trafieniu również w pierwszym spotkaniu.

W serii "jedenastek" lepsi okazali się jednak piłkarze z Pireusu, zwyciężając 3-2. Szymański, który miał na koncie żółtą kartkę, został zmieniony w dogrywce - w 106. minucie meczu.

W półfinałach - 2 i 9 maja - Aston Villa zagra z Olympiakosem, a Fiorentina z Club Brugge.

Finał obecnej edycji LK zaplanowano na 29 maja w Atenach.