Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE wzmacnia System Informacyjny Schengen

UE wzmacnia System Informacyjny Schengen
Unia Europejska chce lepszej kontroli granic zewnętrznych i wewnętrznych. (Fot. Thinkstock)
Przedstawiciele państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie zmian dotyczących Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Nowe reguły mają pomóc w walce m.in. z zagrożeniem terrorystycznym oraz zapobiegać uprowadzaniu dzieci.
Reklama
Reklama

SIS to najczęściej stosowany systemem wymiany informacji służący do zarządzania granicami i zapewniania bezpieczeństwa w Europie. W 2017 r. państwa członkowskie przesłały do niego 5,1 mld zapytań.

Nieformalne porozumienie, wypracowane półtora roku po zaprezentowaniu przez Komisję Europejską projektu w tej sprawie, odnosi się do trzech aktów prawnych regulujących funkcjonowanie SIS. Dotyczą one współpracy policyjnej i sądowej w sprawach kryminalnych, kontroli granicznych oraz powrotów nielegalnie pozostawających osób z państw trzecich.

Nowe przepisy, po zatwierdzeniu ich formalnie przez Parlament Europejski i Radę UE, wprowadzą przede wszystkim zmiany dotyczące obecnego już teraz w SIS systemu ostrzeżeń. "Nowy obowiązkowy alert dla podejrzanych o terroryzm, nowe alerty dotyczące decyzji porodowych, większa zdolność do współpracy z innymi systemami bezpieczeństwa oraz zarządzania granicami pomogą utrzymać swobodę przemieszczania się, która jest esencją Schengen, dla naszych obywateli" - oświadczył unijny komisarz ds. wewnętrznych oraz migracji Dimitris Awramopulos, komentując porozumienie.

Zmiany SIS przewidują przyznanie Europolowi pewnego dostępu do systemu, wprowadzenie nowej kategorii wpisów dotyczących "nieznanych osób poszukiwanych" i umożliwienie wydawania wpisów prewencyjnych, dotyczących dzieci zagrożonych uprowadzeniem (teraz są powiadomienia dotyczące zaginionych dzieci).

Przepisy mają przyczynić się też do egzekwowania zakazów wjazdu dla obywateli państw trzecich na granicach zewnętrznych UE. Ma się to stać dzięki wprowadzeniu obowiązku rejestrowania takich informacji w SIS.

Reforma przewiduje też wprowadzenie obowiązku dokonania wpisu w SIS w przypadkach związanych z przestępstwami terrorystycznymi.

"Wzmocniony SIS dostarczy policji i straży granicznej informacji, których potrzebują, by wykonywać swoją pracę i pomagać zachować bezpieczeństwo Europejczyków" - podkreślił w oświadczeniu komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King.

Regulacje mają pozwolić na bardziej efektywne wykorzystanie odcisków palców, odcisków dłoni i obrazów twarzy w celu identyfikacji osób wjeżdżających do strefy Schengen. Możliwe ma być również wykorzystanie profilu DNA, by ułatwić identyfikację osób zaginionych w przypadkach, w których dane daktyloskopijne (odciski palców), zdjęcia lub obrazy twarzy nie są dostępne lub nie nadają się do identyfikacji.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama