Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tych pracowników będzie potrzebował rynek!

Tych pracowników będzie potrzebował rynek!
Branża informatyczna potrzebuje i będzie potrzebować specjalistów (Fot. Thinkstock)
Absolwenci informatyki, medycyny, energetyki, a także kierunków związanych z motoryzacją i nowymi technologiami - na tych specjalistów będzie największe zapotrzebowanie w perspektywie 5-10 lat.
Reklama
Reklama
Zaczyna się walka o fachowców na europejskim rynku pracy. Odczuwalny brak rąk do pracy widać już w Niemczech, gdzie gospodarka nie poradzi sobie bez uzupełnienia zasobów pracowniczych z zagranicy. "Podobnie będzie i w Polsce, chociaż dzisiaj nie jest to jeszcze tak odczuwalne. Świat stoi otworem przed młodymi. Dobrze wykształcony polski lekarz czy informatyk może wybrać pracę w Szwajcarii, Szwecji, Anglii lub Niemczech zamiast w Polsce. To podwójna strata dla państwa. Kształcimy fachowców, którzy następnie budują kapitał społeczny naszych europejskich sąsiadów" - twierdzi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service.

Z danych Work Service wynika, że największe szanse na znalezienie pracy będą mieli przede wszystkim absolwenci kierunków informatycznych. W sektorze IT można także liczyć na najwyższe wynagrodzenie na starcie kariery w porównaniu z innymi branżami. Deficyt informatyków i programistów w tym roku sięgnie w Polsce 31 proc. i jest wyższy niż w roku ubiegłym. W związku z coraz silniejszym wkraczaniem technologii IT w naszą codzienność popyt na pracowników w tej branży będzie coraz większy.

Rosnącego zapotrzebowania na fachowców doświadcza także sektor związany z motoryzacją i nowymi technologiami. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W porównaniu z rokiem poprzednim o 6 proc. wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z tego sektora.

Gdzie zdobyć odpowiednie wykształcenie, żeby znaleźć pracę w tej dobrze rokującej branży? Przede wszystkim na uczelniach technicznych i kierunkach ścisłych.

Do łask wracają zawody zaufania publicznego. Lekarz, prawnik, czy opiekun to specjaliści, na których rośnie lub utrzymuje się popyt w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów. Jeden z wyższych deficytów pracowników widać w branży medycznej. W tym roku zapotrzebowanie na specjalistów z tego sektora wzrośnie o 4 proc. - do 29 proc.

Co ciekawe, pensje proponowane absolwentom kierunków medycznych na starcie kariery na tle innych specjalizacji są zbliżone do wysokości średniej krajowej pensji.

Na pracowników z tych branż jest i będzie największy deficyt:
1. Informatyka i programowanie,
2. Opieka i nauczyciele,
3. Motoryzacja i nowoczesne technologie,
4. Energetyka,
5. Medycyna,
6. Usługi medyczne,
7. Fryzjerstwo, pielęgnacja,
8. Logistyka,
9. Matematyka,
10. Opieka nad chorymi,
11. Nauki inżynieryjne,
12. Prawo,
13. Odżywianie,
14. Finanse, bankowość, ubezpieczenia,
15. Ekonomia.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama