Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Two Poles have taken British citizenship from Sadiq Khan

Two Poles have taken British citizenship from Sadiq Khan
Uroczystość doskonale odzwierciedla wielokulturowy charakter Londynu. (Fot. Facebook/Sadiq Khan)
Magdalena Czarnecka and Anna Zielonka were among the 32 people representing multiculturalism in all districts of London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W uroczystości w miejskim ratuszu (City Hall) wzięli udział przedstawiciele wszystkich 32 dzielnic Londynu, którzy z powodzeniem zakończyli procedurę naturalizacji. W trakcie ceremonii Khan zaprezentował także swoje plany dotyczące nowego programu obywatelskiego, który będzie zachęcał londyńczyków do angażowania się w życie społeczne i polityczne miasta, a obcokrajowcom pomagał w uzyskaniu brytyjskiego obywatelstwa.

Burmistrz Londynu wielokrotnie zapewniał, że jego administracja będzie lobbować w rządzie Theresy May w celu zagwarantowania przyszłych praw blisko miliona obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają w brytyjskiej stolicy.

"Jestem bardzo dumny, mogąc spotkać 32 nowych brytyjskich obywateli i usłyszeć o ich życiu w naszym wspaniałym mieście, a także o tym, czym dla nich jest bycie londyńczykiem" - podkreślił Khan, dodając, że jego intencją jest pomóc obcokrajowcom mieszkającym w Londynie "uzyskać prawa obywatelskie i mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą".

Wśród obywateli 25 państw, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, znalazły się dwie Polki: Magdalena Czarnecka (reprezentująca Ealing) i Anna Zielonka (Hammersmith i Fulham).

"Każda dzielnica Londynu przedstawiła jednego ze swoich obywateli i ja byłam szczęściarą, która otrzymała zaproszenie z mojej dzielnicy" - tłumaczyła Czarnecka, która mieszka i pracuje w Londynie od 11 lat.

Jak podkreśliła, ubiegłoroczne referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej "zmobilizowało ją, żeby złożyć podanie" o obywatelstwo. "Żeby w końcu to zrobić i mieć z głowy, (...) żeby zrobić wszystko, co mogę zrobić, żeby tutaj spokojnie mieszkać, żyć i pracować" - przekazała.

Czarnecka podkreśliła, że międzynarodowy charakter wydarzenia - z udziałem osób wielu narodowości, ras i religii - odzwierciedlał jej zdaniem charakter Londynu. "To codzienność Londynu i nic niesamowitego dla kogoś, kto mieszka tutaj kilka miesięcy, kilka lat. Od tej strony międzynarodowości i środowiska, w którym przebywam, pracuję, to coś normalnego i część naszej codzienności" - zaznaczyła.

Od 1990 roku 35 tys. Polaków uzyskało brytyjskie obywatelstwo, z czego ok. 27 tys. od 2004 roku, zachowując jednocześnie status obywatela Polski. Zdaniem ekspertów ta liczba może znacząco wzrosnąć przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kiedy wielu Polaków będzie ubiegało się o drugi paszport, aby zabezpieczyć swój status w obliczu możliwej zmiany przepisów.

Barbara Drozdowicz z londyńskiej organizacji East European Resource Centre (EERC) oceniła, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii powinni aplikować o stały pobyt w Wielkiej Brytanii lub o brytyjskie obywatelstwo, aby zabezpieczyć się przed skutkami wyjścia kraju z UE.

Jak zaznaczyła, nie należy lekceważyć sytuacji i "trzeba pamiętać, że z momentem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej my się poniekąd stajemy obywatelami kraju trzeciego".

"Te osoby, które nie będą miały dokumentu potwierdzającego stały pobyt (ang. permanent residence) lub nie będą znaturalizowanymi Brytyjczykami, w zasadzie będą w sytuacji (prawnej), która może się dla nich zmienić" - dodała.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement