Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Twardy Brexit zaszkodzi bardziej Irlandii niż Wielkiej Brytanii

Twardy Brexit zaszkodzi bardziej Irlandii niż Wielkiej Brytanii
"257 lat po założeniu browaru, wolność eksportu jest zagrożona. Diageo, obecny zarządca marki, publicznie zaatakowal Brexit, podobnie jak wielu irlandzkich producentów" - napisał do "Irish Times" potomek sir Arthura Guinnessa. (Fot. Getty Images)
Irlandzka gospodarka bardziej ucierpi na twardym Brexicie niż Wielka Brytania - wykazało najnowsze badanie, na które powołuje się dziennik 'The Times'.
Reklama
Reklama

Jeżeli Zjednoczonemu Królestwu nie uda się wynegocjować dostępu do jednolitego rynku i na towary zostaną nałożone cła, przyczyni się to do spadku o 3,8 procent PKB i zwiększenia o 2 proc. bezrobocia w Irlandii – wynika z dokumentu opracowanego przez Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) oraz Ministerstwa Finansów.

O ile gospodarka Wielkiej Brytanii straci na wprowadzeniu ceł, to i tak odczuje skutki w mniejszym stopniu niż Irlandia. Eksperci szacują bowiem, że brytyjskie PKB będzie w takim przypadku niższe o 3,2 procent.

Sprawozdanie ukazało się po tym, jak ministrowie w Wielkiej Brytanii zaczęli rozważać plany przyspieszonej procedury zatwierdzenia Brexitu przez parlament, jeśli Sąd Najwyższy zawyrokuje, że posłowie muszą przegłosować uruchomienie Artykułu 50. Uważa się, że Theresa May jest naciskana przez starszych ministrów do przedstawienia parlamentowi uchwały — zamiast pełnej ustawy — jeśli rząd będzie zmuszony do udzielenia absolutorium.

Taki krok może umożliwić Izbom Gmin i Lordów danie zielonego światła rozpoczęciu procesu Brexitu w ciągu jednego dnia, jednak niesie ze sobą ryzyko rozgniewania prounijnych posłów, którzy chcą mieć ścisłą kontrolę nad stanowiskiem negocjacyjnym rządu.

Autorzy dokumentu podkreślają, że irlandzka gospodarka będzie po Brexicie nadal rosnąć, jednak w znacznie wolniejszym tempie niż gdyby Zjednoczone Królestwo pozostało w UE.

Eksperci uważają, że spadek intensywności handlu z Wielką Brytanią uderzy bezpośrednio w gospodarkę, a słabszy popyt ze strony innych partnerów handlowych jeszcze bardziej stłumi wzrost. Wielka Brytania również by ucierpiała z powodu słabszego handlu, jednak Irlandia jest uzależniona od eksportu i dlatego odczuje skutki bardziej.

Pod presją byłyby również finanse publiczne, wzrósłby bardziej deficyt, a poziom zadłużenia kraju byłby o 11 procent wyższy, niż gdyby sąsiedzi zagłosowali za pozostaniem we Wspólnocie.

ESRI poinformowało w ubiegłym miesiącu, że jeśli Światowa Organizacja Handlu (WTO) nałożyłaby cła, w przypadku braku alternatywnego rynku zbytu irlandzkie firmy musiałyby płacić dwa razy tyle, co przedsiębiorstwa z UE za eksport do Wielkiej Brytanii.

Średnie cło na towary irlandzkie wynosiłyby 11,7 procent w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 5,7 procent.
To, co działoby się w eksporcie, odbijałoby się następnie efektem domina na wzroście bezrobocia, niższych płacach i zmniejszeniem konsumpcji w sektorze handlu detalicznego.

Przychody rządu byłyby zmniejszone ze względu na niższe wpływy podatkowe – przez mniejszą liczbę zatrudnionych i niższe wpływy z podatku od osób prawnych, natomiast wydatki pomocy społecznej wzrosłyby w związku z większym bezrobociem.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama