Menu

Turcja bez szans na UE? "Nie udawajmy, że nic się nie stało"

Turcja bez szans na UE?
Rozmowy o wstąpieniu Turcji do UE rozpoczęły się w 2005 roku. (Fot. Getty Images)
Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber opowiedział się po zwycięstwie w tureckim referendum zwolenników prezydenckiego systemu rządów za przerwaniem negocjacji z Turcją o jej przyjęciu do Unii Europejskiej.
Reklama

"Po opowiedzeniu się, najwidoczniej, przez Turcję za błędną z naszego europejskiego punktu widzenia drogą musimy na nowo ocenić nasze relacje. To oznacza konkretnie, że negocjacje akcesyjne, które nadal prowadzimy z Turcją, nie mogą być kontynuowane" - oświadczył Weber w rozmowie z telewizją ZDF.

"Pełne członkostwo Turcji w UE nie może być dłużej celem rozmów" - zaznaczył polityk bawarskiej CSU. Weber zastrzegł, że UE może przedstawić Turcji "specjalne oferty", w tym propozycję współpracy gospodarczej. "Należy skończyć jednak z okłamywaniem się w sprawie pełnego członkostwa" - podkreślił niemiecki eurodeputowany.

"W obecnej sytuacji nikt nie może domagać się, byśmy postępowali tak, jakby się nic nie stało" - powiedział Weber. Jego zdaniem temat negocjacji z Turcją powinien być za dwa tygodnie przedmiotem najbliższego spotkania przywódców UE.

Rozmowy o wstąpieniu Turcji do UE rozpoczęły się w 2005 roku. Niemieckie partie chadeckie CDU i CSU były od początku przeciwne przyjęciu Turcji. Opowiadały się za "uprzywilejowanym partnerstwem" Ankary z Brukselą.

We wczorajszym referendum konstytucyjnym w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian – poinformował w Ankarze szef Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK), Sadi Guven.

Do przeliczenia pozostaje jeszcze 600 tys. kart do głosowania – dodał Guven, podkreślając zarazem, że nie jest to znacząca liczba, "co pozwala już teraz stwierdzić, że zmiany, których dotyczyło referendum, zostały przyjęte". Szef YSK zapowiedział, że ostateczne wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej w ciągu 10-11 dni. 

 

  Komentarze


  • Edi
   17 kwietnia 2017, 09:41

   On ma to w tyłku , teraz bedzie zalewał europe emigrantami ktorych z łaski przyjmował

  • Lulu
   17 kwietnia 2017, 11:35

   Nierozumiem jak wogole mozna przyjmowac uchodzcow czy innych najezdzcow.Kazde panstwo ma wystarczajaco wlasnych problemow.A jakby teraz w Chinach i Indii zaczely sie zamieszki i przyjechalo z 0,5-1,5 milliarda uchodzcow?-tez by ich przyjeli?-naprawde juz niema zadnych problemow w EU ze przyjmuja kogos tam?-nierozumiem tego-ktos moze wytlumaczy?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama