Menu

Trybunał Europejski pozwala pracodawcom na zakaz noszenia burek

Trybunał Europejski pozwala pracodawcom na zakaz noszenia burek
Zakaz noszenia chust islamskich w miejscach pracy nie jest formą dyskryminacji. (Fot. Getty Images)
Zakaz noszenia jakichkolwiek widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych nie jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Dotyczy to między innymi noszenia islamskich chust w pracy.
Reklama

Oznacza to, że pracodawca może na przykład wprowadzić regulamin, który zakazuje noszenia chust w miejscu pracy. Decyzja Trybunału związana jest ze skargami dwóch kobiet - z Belgii i z Francji, które uważały, że są dyskryminowane w miejscu pracy ze względu na to, że noszą chusty.

Zatrudniona we Francji w firmie farmaceutycznej Asma Bougnaoui na stanowisku inżyniera ds. badań. Kobieta nosiła w pracy chustę islamską. Poskarżył się na to jeden z klientów konsorcjum.

Firma wprowadziła więc zasadę neutralności wobec klientów i zwróciła się do niej o zaprzestanie noszenia chusty. Kobieta odmówiła i została zwolniona z pracy – informuje telewizja SKY News.

Trybunał Sprawiedliwości w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że nie może być mowy o żadnej formie prześladowania, jeśli wewnętrzny regulamin firm zabrania noszenia symboli religijnych, a także takich, które świadczą o przynależności politycznej lub o orientacji dotyczącej poglądów.

W przypadku braku takich wewnętrznych przepisów określających zasady ubierania się zatrudnionych w miejscu pracy, wiele zależy od dobrej woli szefów.

We Francji oficjalnie nie wolno pojawiać się w miejscach publicznych z zasłoniętymi twarzami. Przepis nie jest tam jednak rygorystycznie przestrzegany. Francja jest drugim europejskim krajem, po Belgii, który zakazał noszenia całkowitej zasłony głowy. Szacuje się, że we Francji zakaz ten będzie dotyczył około 2 tys. kobiet. Nowym prawem objęci będą także turyści. 

O możliwości zakazu noszenia islamskich nakryć głowy od wielu miesięcy dyskutowali Niemcy. Po serii zamachów w Bawarii rząd federalny zapowiedział nową strategię bezpieczeństwa, w której miało dojść do kilku podstawowych zmian prawnych, odczuwalnych przez obywateli, a wśród nich właśnie zakaz noszenia chust.

Decyzja Trybunału zapadła tuż przed wyborami w Holandii, gdzie sprawa muzułmańskiej imigracji jest jednym z kluczowych punktów.

Sprawa islamskich chust budziła w ostatnim czasie coraz więcej kontrowersji nie tylko w Niemczech, Francji czy Holandii, ale także w innych krajach europejskich. Mieszkańcy Unii wciąż pytali, czy symbole religijne są dozwolone w miejscach pracy? Wątpliwości miało rozwiać właśnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

 

  Komentarze


  • Enter
   14 marca 2017, 13:42

   i budowę pieców do spalania

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama