Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Today is International Day Against Homophobia or Transphobia

Today is International Day Against Homophobia or Transphobia
Międzynarodowy Dzeń Walki z Homofobią po raz pierwszy obchodzono w 2004 roku. (Fot. Thinkstock)
Homophobia and transphobia still remain one of the biggest causes of violence against the LGBT+ community. On this day, the LGBT+ community across the world calls for recognition of their human rights.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (2013 r.) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (2014 i 2015 r.). W minionym roku zajęła przedostatnie, 27. miejsce. W tym roku Polska ponownie została uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw UE - gorzej oceniono jedynie Litwę i Łotwę.

"Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej" - komentuje prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber.

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z tych kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu - są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

"Polski system prawny nie wprowadza efektywnej ochrony przed przemocą motywowaną homofobią, bifobią i transfobią. Do momentu, kiedy polski kodeks karny nie zacznie penalizować tego rodzaju czynów, ten system nadal będzie nieskuteczny" - komentuje prawnik Kampanii Przeciw Homofobii adw. Paweł Knut.

Wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska wskazuje, że w Polsce brakuje np. prawa do zawierania związków partnerskich. "W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych - albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów UE, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania; oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa" - dodała Makuchowska.

Liderem rankingu ILGA-Europe jest Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też Norwegia, która zdobyła 78 punktów, oraz Wielka Brytania z 73 punktami. Polsce przyznano 18 punktów. Spośród krajów UE na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę i Łotwę, które uzyskały po 17 punktów.

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. 

Londyńska Metropolitan Police rozpoczęła jakiś czas temu akcję, mającą zachęcić Polaków o odmiennej orientacji seksualnej do bezwzględnego zgłaszania każdego przypadku mowy nienawiści oraz tzw. "hate crime".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement