Menu

To już ostatni tydzień, aby wydać "stare" jednofuntówki

To już ostatni tydzień, aby wydać
Okrągłe jednofuntówki były obecne w Wielkiej Brytanii przez 30 lat. (Fot. Thinkstock)
15 października będzie ostatnim dniem ważności okrągłych monet jednofuntowych - przypominają brytyjskie media. Po tym czasie zapłacenie nimi za zakupy stanie się niemożliwe, ponieważ utracą one swoją ważność.
Reklama

Okrągłe jednofuntówki zastąpiono dwunastokątnymi, "niemożliwymi do podrobienia" monetami w marcu br. Od początku zapowiadano, że "stare" monety £1 znikną z obiegu do 15 października. 

Według brytyjskiego prawa, już od najbliższej niedzieli nie tylko nie otrzymamy reszty w dawnych jednofuntówkach, ale również nie zapłacimy nimi za zakupy. Jedyną możliwością, aby pozbyć się bezwartościowych monet, będzie wymienienie ich w banku.

Niektóre sklepy oferują jednak swoim klientom dwutygodniowy okres przejściowy. Mowa m.in. o sklepach Poundland, które zaprzestaną wydawania reszty w "starych" monetach od 15 października, ale pozwolą na opłacanie za ich pomocą zakupów do 31 października.

Według oficjalnych danych, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy wycofano z obiegu 1,2 miliarda okrągłych monet £1. W portfelach Brytyjczyków wciąż jednak znajduje się ich sporo - eksperci szacują, że w cyrkulacji pozostało nawet 500 mln monet. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama