Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The dance couple and soloist represent Poland at the World Figure Skating Championships in Italy

The dance couple and soloist represent Poland at the World Figure Skating Championships in Italy
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. (Fot. Getty Images)
Natalia Kaliszek and Maksym Spodyriew, 14th dance couple of the Olympic Games in Pyongsang, will perform in Milan, where on the Wednesday the world championship in figure skating will begin. Among the soloists Igor Rezniczenko will perform.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mediolan jest po raz drugi organizatorem czempionatu globu. Wcześniej rywalizowano tam w 1951 roku.

"Prawo startu w mistrzostwach świata 2018 zdobyła kolejna polska para Justyna Plutowska i Jeremie Flemin, a ponieważ w konkurencji par tanecznych mieliśmy tylko jedno miejsce, zaprezentują się tam tylko Kaliszek i Spodyriew" - oznajmiła sekretarz generalna Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Joanna Jannasz.

Reprezentanci Polski w ubiegłorocznych MŚ w Helsinkach uplasowali się na 14. pozycji, o dwie lepiej niż w 2016 roku w Bostonie.

Kaliszek i Spodyriew, podopieczni trenerki Sylwii Nowak-Trębackiej w GKS Stoczniowcu Gdańsk zajmowali w Helsinkach 15. miejsce po programie krótkim. W dowolnym spisali się jeszcze lepiej, kończąc go na 13., a łącznie na 14. W porównaniu z klasyfikacją na półmetku wyprzedzili Ukraińców - Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina.

Igor Rezniczenko został sklasyfikowany w programie krótkim na 29. pozycji i nie wziął udziału w drugiej części konkurencji - programie dowolnym.

Przed rokiem złote medale zdobyli Japończyk Yuzuru Hanyu wśród solistów oraz Rosjanka Jewgienija Miedwiediewa w gronie solistek. Najlepsi w konkurencji par tanecznych okazali się reprezentanci Kanady Tessa Virtue i Scott Moir wyprzedzając Francuzów Gabriellę Papadakis i Guillaume Cizerona, a w parach sportowych Chińczycy
Wenjing Sui i Cong Han.

Mistrzostwa globu 2018 odbędą się w mieszczącej 11 200 miejsc hali Mediolanum Forum. Do mistrzostw zgłoszono 192 zawodników z 43 krajów, w tym po 37 solistek i solistów, 31 par tanecznych i 28 sportowych.

W MŚ 2018 wśród solistów zabraknie mistrza olimpijskiego z Pjongczangu Yuzuru Hanyu oraz brązowego medalisty Hiszpana Javiera Fernandeza. W tej sytuacji faworytem będzie Japończyk Shomi Uno, który w Korei rozdzielił rodaka oraz Hiszpana. Uno legitymuje się najlepszym wynikiem sezonu 319,84 i liczy na pierwszy w karierze tytuł.

Tytułu nie będzie z powodu kontuzji stopy bronić wicemistrzyni z Pjongczangu Miedwiediewa. W tej sytuacji o pierwszym miejscu powinien zadecydować pojedynek jej rodaczki 15-letniej Aliny Zagitowej - złotej medalistki igrzysk i trzeciej w Korei Kanadyjki Kaetlyn Osmond.

Zdecydowanymi faworytami w konkurencji par sportowych są mistrzowie olimpijscy reprezentanci Niemiec Aliona Savchenko i Bruno Massot.

W parach tanecznych pod nieobecność złotych medalistów olimpijskich i obrońców tytułu Virtue i Moira, po tytuł powinni sięgnąć pokonani przez nich rok temu i na igrzyskach Papadakis i Cizeron.

Na nagrody przeznaczono 686 750 dolarów amerykańskich.

Mistrzostwa świata w konkurencji solistów odbywają się od 1896 roku. Pierwszym medalistą został wtedy w Sankt Petersburgu w Parku Jusupowskim Niemiec Gilbert Fuchs wyprzedzając Austriaka Gustava Huegela i Rosjanina Georga Sandersa. Kobiety pierwsze medale rozdzieliły w szwajcarskim kurorcie Davos dziesięć lat później. Triumfowała Brytyjka Madge Syers przed Austriaczką Jenny Herz i Węgierką Lily Kronberger.

Rywalizacja w parach sportowych pojawiła się w programie mistrzostw globu w St.Petersburgu w 1908 roku. Wygrali wtedy Austriacy Anna Huebler i Heinrich Burger przed Brytyjczykami Phyllis Johnson i Jamesem H. Johnsonem oraz Rosjanami Lidią Popową i A. L. Fischerem. Mistrzostwa świata solistów oraz par sportowych po raz pierwszy rozegrano w jednym mieście, w 1930 roku, w Nowym Jorku.

Pierwszymi złotymi medalistami MŚ w parach tanecznych zostali w 1952 roku w Paryżu Brytyjczycy Jean Westwood i Lawrence Demmy dystansując rodaków Joan Dewhirst i Johna Slatera i Amerykanów Carol Ann Peters i Daniela Ryana.


Medaliści MŚ 2017 w Helsinkach i lokaty Polaków:

solistki

1. Jewgienia Miedwiediewa (Rosja)
2. Kaetlyn Osmond (Kanada)
3. Gabrielle Daleman (Kanada)

soliści

1. Yuzuru Hanyu (Japonia)
2. Shoma Uno (Japonia)
3. Boyang Jin (Chiny)
...
29. Igor Rezniczenko

pary taneczne

1. Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada)
2. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Francja)
3. Maia Shibutani, Alex Shibutani (USA)
...
14. Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew (Polska)

pary sportowe

1. Wenjing Sui, Cong Han (Chiny)
2. Aliona Savchenko, Bruno Massot (Niemcy)
3. Jewgienia Tarasowa, Władimir Morozow (Rosja)

Program MŚ 2018:

21 marca (środa) - program krótki solistek, ceremonia otwarcia i program krótki par sportowych

22 marca (czwartek) - program krótki solistów, program dowolny par sportowych

23 marca (piątek) - program krótki par tanecznych, program dowolny solistek

24 marca (sobota) - program dowolny solistów, program dowolny par tanecznych

25 marca (niedziela) - pokazy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement