Menu

"The Times": Szkocja i Walia chcą zablokować ustawę dotyczącą Brexitu

Czyżby szykował się kryzys konstytucyjny? Zjednoczone Królestwo to przecież nie tylko Anglia, która chce sama o wszystkim stanowić - twierdzą premierzy Szkocji i Walii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski dziennik "The Times" poinformował, że pierwsi ministrowie Szkocji i Walii planują zablokować zaprezentowane przez rząd w Londynie plany legislacyjne dotyczące planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.
Reklama

Jak podkreśliła gazeta, Nicola Sturgeon i Carwyn Jones ostrzegli premier Theresę May, że musi się liczyć z ryzykiem wywołania kryzysu konstytucyjnego, o ile nie wprowadzi poprawek do ustawy dotyczącej Brexitu.

Jak ocenili, proponowane zapisy nowej ustawy są "jednoznaczną próbą zwiększenia kontroli władz centralnych" i "podkopują założenia dewolucji" (przekazania części uprawnień władzom regionalnym - przyp.red.) m.in. w kwestii przepisów dotyczących ochrony środowiska, rolnictwa i rybołówstwa.

Jednocześnie Sturgeon i Jones dodali, że "wielokrotnie próbowali współpracować z brytyjskim rządem i przedstawili konstruktywne propozycje", ale nie zostały one wzięte pod uwagę.

Zgodnie z parlamentarnym zwyczajem nowe przepisy, które mają wpływ na Szkocję, Walię i Irlandię Północną, wymagają zgody ich władz. Nie ma konstytucyjnego precedensu dotyczącego sytuacji, w której ta zgoda nie została udzielona.

Brytyjski rząd opublikował wczoraj projekt ustawy o Brexicie, która znosi przewagę prawa unijnego nad krajowym. Minister ds. Brexitu David Davis zaprezentował go jako "ważny etap w procesie wyjścia z UE". Głosowanie przewidziane jest na jesień.

Z dniem Brexitu - czyli teoretycznie z końcem marca 2019, gdy mają zakończyć się negocjacje rozwodowe - na mocy tej liczącej 60 stron ustawy straci moc ustawa z 1972 roku o Wspólnotach Europejskich, dzięki której wdrożono do brytyjskiego prawa postanowienia traktatów UE (wcześniej EWG).

Jednocześnie ogłoszony wczoraj projekt ustawy pozwoli na przeniesienie do prawa krajowego znacznej części dorobku prawnego UE z ewentualnymi poprawkami. Chodzi o to, by Zjednoczone Królestwo mogło nadal normalne funkcjonować, gdy z dniem Brexitu prawo UE, w wielu obszarach bardzo drobiazgowe, przestanie tam obowiązywać.

Ustawa znosi też jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

  Komentarze


  • Srolutan
   14 lipca 2017, 15:37

   O masz ręce opadaja. Zostawić tych Anglii samych na pastwe losu bo to naród konfliktowy, problemowy i cwany tyle że tna gałaź ma której siedza.

  • Wolny
   14 lipca 2017, 15:52

   Nie bedzie BREXITU !!!. Niech prawica przestanie ujadac.

  • A
   15 lipca 2017, 00:41

   Keep Calm!Brexit will never happen!!

  • BORYSEK
   15 lipca 2017, 12:39

   BREXIT JUZ DZIAŁA NAPRAWDE TEGO NIE WIDZICIE CO SIE DZIEJE WOKÓŁ WAS?A BEDZIE NO CÓZ ZOBACZYMY

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama