Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oszałamiająca kolekcja w British Museum!

Oszałamiająca kolekcja w British Museum!
Kolekcję będzie można oglądać od 11 czerwca (Fot. Thinkstock)
W British Museum w Londynie 11 czerwca zostanie otwarta nowa galeria, w której pokazywana będzie kolekcja Rothschildów, tzw. zapis z Waddesdon. Bezcenna, oszałamiająca kolekcja należy do najważniejszych skarbów sztuki w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

W skład kolekcji z wiejskiej rezydencji Rothschildów w Waddesdon w hrabstwie Buckinghamshire wchodzą wyroby złotnicze od gotyku po barok. Najsłynniejszym z nich jest relikwiarz ciernia z korony cierniowej Chrystusa z ok. 1390 r. z warsztatu paryskiego. Cały zapis testamentowy, tzw. Waddesdon Bequest, to 265 przedmiotów, których łączną wartość w XIX w. szacowano na 400 tys. funtów.

Swoją wspaniałą kolekcję bezdzietny baron Ferdinand de Rothschild, jeden z największych kolekcjonerów swojej epoki, dysponujący nieprzeciętnymi środkami, ofiarował Muzeum Brytyjskiemu w 1898 r.

Największą pasją barona, który zamiłowanie do kolekcjonerstwa wykazywał od najwcześniejszych lat, było - jak w "The Telegraph" pisze Mick Brown - renesansowe muzeum, czyli niemająca sobie równych kolekcja barokowych i renesansowych arcydzieł jubilerskich. Emaliowane relikwiarze, naczynia rzeźbione w krysztale górskim z warsztatów praskich i mediolańskich, rzadkie XVII-wieczne miniatury, wymyślne cacka ze skorup strusich jaj i muszli mieściły się w Nowej Palarni. Nowa galeria w British Museum, ufundowana przez Fundację Rothschildów kierowaną przez lorda Jacoba, 4. barona Rothschilda - głowę brytyjskiej gałęzi dynastii - i jego córkę Hannah, będzie przypominać oryginalną, wygodnie urządzoną palarnię z witrynami na eksponaty.

Do renesansowej kolekcji należą także wspaniałe włoskie majoliki, m.in. Giovanniego della Robbia, XVI-wieczny bukszpanowy "orzech modlitewny" - otwierany paciorek różańca mniej więcej wielkości piłeczki tenisowej, z wyrzeźbionymi wewnątrz przedstawieniami - ukrzyżowania, scen biblijnych i maryjnych. Można też wspomnieć o srebrnym dzwonku z jaszczurkami i konikami polnymi, wykonanym przez słynnego norymberskiego złotnika Wenzela Jamnitzera pracującego dla cesarza Rudolfa II. Baron kupił go ze zbiorów brytyjskiego konesera Horace Walpole'a, twórcy powieści neogotyckiej, który dzwonek ten uważał za "najbardziej unikatową rzecz na świecie".

Jednak niektóre przedmioty trafiły w posiadanie barona drogą niezbyt szlachetną, jak w przypadku złotego medalionu z portretem rojalistycznego generała Bevila Grenville'a (1596-1643) z Kornwalii. Medalion należał do rodziny Chichester z Devonu; otrzymała ona od królowej Wiktorii list z prośbą o sprzedanie go "drogiemu przyjacielowi", baronowi Rothschildowi. Dzięki temu za 1 000 funtów trafił on w jego ręce.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama