Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The trawler detained in France has been released and returns to the UK

The trawler detained in France has been released and returns to the UK
Brytyjski trawler Cornelis Gert Jan (na zdjęciu) jest już w drodze do domu. (Fot. Getty Images)
The British trawler, which was detained by French authorities last Thursday over a dispute over fishing rights after Brexit, was released yesterday and left the port of Le Havre in the evening.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zadowolenie z wypuszczenia zarejestrowanej w Szkocji łodzi Cornelis Gert Jan wyraził jej właściciel, firma Macduff Shellfish, jak również brytyjska ambasador we Francji Menna Rawlings. "Cieszę się słysząc, że Cornelis może swobodnie opuścić Hawr, a Brytyjczycy na pokładzie wracają do domu dziś wieczorem" - przekazała na Twitterze.

Francuskie władze zatrzymały łódź w zeszły czwartek, twierdząc, że nie ma ona licencji do połowów, czemu właściciel stanowczo zaprzeczał. Do zatrzymania doszło następnego dnia po tym, jak Francja zagroziła zablokowaniem niektórych portów dla brytyjskich łodzi i zaostrzeniem kontroli brytyjskich łodzi i ciężarówek, jeśli do 2 listopada nie zostanie rozwiązany spór o licencje dla 55 francuskich kutrów, których właściciele - jak wyjaśnia Londyn - nie mogli udowodnić historii połowów na wodach wokół wyspy Jersey.

Zatrzymanie trawlera jeszcze zaostrzyło kłótnię, a Wielka Brytania zapowiedziała, że w przypadku, gdy Francja zrealizuje swoje groźby, odpowie w stosowny sposób. Ostatecznie jednak po dwóch rozmowach, które przy okazji szczytu G20 w Rzymie i konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow odbyli brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron, ten drugi poinformował 1 listopada wieczorem, że jego kraj na razie nie wprowadzi tych sankcji.

Sprawa trawlera nie jest jeszcze zamknięta, bo mimo wczorajszego orzeczenia sądu apelacyjnego w Rouen, że może on zostać wypuszczony, jego kapitan Jondy Ward w sierpniu przyszłego roku nadal ma się stawić przed sądem - chyba że zarzuty zostaną do tego czasu wycofane.

Jak przekazała firma Macduff Shellfish, do wypuszczenia łodzi ostatecznie nie była potrzebna kaucja. Początkowo francuskie władze domagały się kaucji w wysokości 150 tys. euro, co zdaniem właściciela jednostki było nadmierną kwotą, biorąc pod uwagę, że wartość dokonanego przez nią spornego połowu wynosiła ok. 5 tys. euro.

Jeszcze dziś na temat rozwiązania sporu o prawa do połowów po Brexicie rozmawiać będą w Paryżu francuski minister ds. europejskich Clement Beaune i David Frost, brytyjski minister odpowiedzialny za relacje z UE.

Czytaj więcej:

Brytyjczycy badają okoliczności zajęcia przez Francję ich statku rybackiego

Premier Francji: "Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania" ws. połowów ryb

Brytyjski minister: "Groźby Francji niedopuszczalne. Możemy odpowiedzieć tym samym"

Wielka Brytania: To od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

Spór o licencje połowowe: Francja na razie nie wdroży sankcji wobec UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement