Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The government has published a modified bill on Brexit

The government has published a modified bill on Brexit
Boris Johnson posiada zdecydowaną większość w Izbie Gmin, więc nie boi się o przyszłość zmodyfikowanej ustawy. (Fot. Getty Images)
The British government wants the House of Commons to complete the work on the agreement on withdrawal from the European Union by January 9, according to the schedule that the House of Commons leader Jacob Rees-Mogg presented yesterday evening. Earlier, a modified version of this law was published the same day.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Projekt ustawy - nazywanej w skrócie WAB - zostanie poddany pod obrady Izby Gmin już dziś, po czym odbędzie się nad nim pierwsze głosowanie, które oznacza zgodę na skierowanie go do pracy w komisjach. Wobec tego, że Partia Konserwatywna ma w Izbie Gmin zdecydowaną większość, jest praktycznie pewne, że posłowie poprą projekt.

Rees-Mogg, który jako lider Izby Gmin jest odpowiedzialny za koordynację realizacji polityki rządu w niższej izbie parlamentu, poinformował wczoraj wieczorem, że przerwa świąteczno-noworoczna potrwa do 6 stycznia 2020 r. włącznie, zaś prace nad ustawą WAB zostaną wznowione we wtorek 7 stycznia. Według planu, Izba Gmin ma je zakończyć 9 stycznia, po czym ustawa zostanie przesłana do Izby Lordów.

To oznacza, że całość prac nad ustawą potrwa niewiele dłużej, niż planowano w poprzedniej kadencji. W październiku br. posłowie poparli w pierwszym głosowaniu pierwotną wersję ustawy, ale nie zgodzili się, jak chciał rząd, by całość prac nad liczącym ponad 100 stron dokumentem zakończyć w trzy dni. Doprowadziło to do odłożenia Brexitu oraz rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów.

Nowa ustawa ws. Brexitu znosi m.in. możliwość przedłużenia okresu przejściowego w przypadku braku porozumienia z UE. (Fot. Getty Images)

Ustawa WAB ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października przez rząd Borisa Johnsona.

Wcześniej rząd opublikował zmodyfikowaną wersję projektu ustawy. Najważniejszą zmianą, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jest wykluczenie możliwości przedłużenia okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r., nawet jeśli do tego czasu nie udałoby się zawrzeć umowy handlowej z UE, co w praktyce oznaczałoby Brexit bez porozumienia.

Nowa wersja daje też rządowi większą swobodę w negocjacjach z UE. W pierwotnej wersji zapisano, że parlament musi zaaprobować mandat negocjacyjny rządu, który musi być zgodny z postanowieniami politycznej deklaracji między Wielką Brytanią a UE. Ponadto, ministrowie byli zobowiązani do składania parlamentowi sprawozdań z postępu w negocjacjach. W nowej wersji ustawy ten zapis zniknął.

Wielka Brytania opuści UE już 31 stycznia 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Usunięty został też zapis zabezpieczający prawa pracownicze, czyli zapewniający, że po upływie okresu przejściowego nie zostaną one ograniczone w stosunku do tego, jak są chronione obecnie przez unijne regulacje. Rząd wyjaśnił, że ta sprawa zostanie uregulowana odrębnym aktem prawnym.

Zgodnie z ustaleniami, Wielka Brytania ma opuścić UE 31 stycznia 2020 r.

Czytaj więcej:

"Stop Brexit man" zakończył protest przeciw wyjściu z UE

Brexit: Brytyjskie sądy będą mogły uchylać orzeczenia TSUE

Królowa przedstawiła priorytety rządu Borisa Johnsona

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement