Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The boss of every fifth Pole is unfavorable to taking holidays

The boss of every fifth Pole is unfavorable to taking holidays
Dwie trzecie pracowników stara się przed wyjazdem zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące pracy. (Fot. Getty Images)
Every fifth employee believes that his supervisor is unfavorable to taking holidays, and 48 percent say that the management has a favorable attitude towards this issue, according to the Pracuj.pl poll.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według 64 proc. pytanych przez portal, dobry urlop jest kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy; tylko co dziesiąty nie zgadza się z tą opinią. Jednocześnie 51 proc. respondentów uważa, że letni urlop jest ważniejszy niż zimowy; odwrotną opinię ma 16 proc.

Pandemia sprawiła jednak, że 44 proc. respondentów zadeklarowało, iż planowało na początku roku skromniejszy urlop letni niż w minionych latach.

Portal pytał także pracowników o to, jak ich szefowie odnoszą się do brania urlopów. Z odpowiedzi wynika, że co piąty badany Polak (21,5 proc.) uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów. 48 proc, uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. - neutralny.

Jeśli chodzi o branie pojedynczych dni wolnych przez członków zespołu, to z niechęcią podchodzą do tego szefowie 18 proc. badanych przez Pracuj.pl; 29 proc. ma stosunek neutralny, a 18 proc. - niechętny.

Jak wynika z ankiet, blisko dwie trzecie pracowników stara się przed wyjazdem na urlop zostawić współpracownikom wszystkie ważne informacje dotyczące wykonywanej pracy. Teoretycznie powinny im w tym pomagać firmowe standardy. Jednak według deklaracji badanych, tylko nieco ponad 4 na 10 z nich ma w swoim miejscu pracy określone procedury, pomagające sprawnie przekazać innym obowiązki na czas urlopu.

Według Pracuj.pl, choć urlopy są bardzo istotne dla pracowników, nie zawsze muszą stanowić priorytet. Portal zapytał respondentów o to, czy byliby skłonni zrezygnować z części swoich dni urlopowych, jeśli wiązałoby się to z podwyżką lub awansem. Twierdząco na to pytanie odpowiedziała połowa respondentów, przecząco - 27 proc. Na takie rozwiązanie wyraźnie częściej były zdecydowane osoby do 25. roku życia (70 proc.) niż mające powyżej 44 lat (43 proc.). 

Czytaj więcej:

Pandemia osłabiła relacje w pracy i utrudniła współpracę

Brytyjski rząd po presją grup biznesowych. Chodzi o powroty do biur

W Polsce więcej ofert pracy, ale niełatwo o etat

Polska: W gastronomii i hotelarstwie brakuje rąk do pracy

Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki są "ogromnym sukcesem"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement