Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Norwegian walrus "terrorizes" the British coast

The Norwegian walrus "terrorizes" the British coast
Wally był widziany m.in. w Tenby w Walii. (Fot. Huw Fairclough/Getty Images)
The Norwegian Arctic walrus, which set sail from Spitsbergen in the spring, appeared off the coast of Great Britain in the summer, where it sinks expensive luxury yachts and motorboats.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Lokalne media nadały mu imię Wally, czyniąc go celebrytą, ale przez właścicieli jachtów i zarządców przystani nazywany jest terrorystą.

Reportaże o nim wyemitowało już wiele stacji telewizyjnych, m.in. BBC i Sky News. Dla Norwegii stał się ambasadorem kraju robiącym, jak podkreślił dziennik "Verdens Gang", świetny PR i to bezpłatnie "podczas europejskiego turnee".

"Mors arktyczny waży do 1 500 kilogramów, a kły dochodzące do metra długości są w stanie skruszyć warstwę lodu o grubości nawet 20 centymetrów" - wyjaśnił na łamach dziennika "Dagbladet" Audun Rikardsen, biolog morski z uniwersytetu w Tromsoe.

Po analizie zdjęć stwierdził, że "jest to z pewnością nasz mors, choć Wally jest mniejszy i ma krótsze kły, ale i tak waży co najmniej tonę".

Gazeta opublikowała zdjęcie pokazujące, jak Wally w okolicy Cork płynie, siedząc za sterem motorówki. Gazeta informuje, że kiedy mors wdrapał się na nią, załoga uciekła, pozostawiając silnik na biegu jałowym. "Nieporadne zwierzę swoim ciałem przypadkiem poruszyło manetkę gazu i wyraźnie zadowolone odpłynęło w nieznanym kierunku" - donoszą media.

Mors zatopił już kilka drogich jachtów, motorówek i szybkich łodzi pontonowych, ale zdaniem badaczy zrobił to "niechcący".

Sposób działania, jak wyjaśnił Rikardsen, jest zawsze taki sam. Widząc białą łódź, mors bierze ją za krę i wdrapuje się na nią, aby odpocząć. Później, już leżąc na pokładzie i przewracając się z boku na bok, demoluje wyposażenie i doprowadza łódź do utraty równowagi. Ta przewraca się do góry dnem - chcąc się wdrapać na biały, przyjazny mu kadłub, używa do pomocy kłów, które z łatwością dziurawią cienki, kompozytowy materiał.

Tajemnica pojawienia się arktycznego morsa w Wielkiej Brytanii może być wyjaśniona, zdaniem norweskich badaczy fauny morskiej, szybko postępującym ociepleniem klimatu w Arktyce.

"Ten mors najprawdopodobniej wdrapał się na oderwany kawałek góry lodowej przy Spitsbergenie, a później zasnął na płynącym z silnym prądem lodzie. Kiedy się obudził, wskoczył do wody i płynął dalej, odkrywając nowy dla niego świat" - tłumaczył Rikardsen.

Czytaj więcej:

Ponad 40 stopni w UK? Naukowcy ostrzegają przed skutkami zmiany klimatu

BBC: Nietoperz z londyńskiego zoo poleciał do Rosji

USA: Turysta przestraszony przez niedźwiedzia w śmietniku złożył pozew

Bobry wracają do środowiska naturalnego w UK

Geronimo został uśpiony. Nie udało się uratować alpaki

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement