Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The City of London Police warns UK drivers of 'ghost broking'

The City of London Police warns UK drivers of 'ghost broking'
Brytyjska policja ostrzega przed kupnem ubezpieczeń po zaniżonych cenach i wskazuje, jak zweryfikować prawdziwość ubezpieczenia. (Fot. Getty Images)
The City of London Police’s Insurance Fraud Enforcement Department (IFED) wants to raise awareness of a type of fraud affecting Polish nationals living and working in the United Kingdom.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wydział IFED podkreślił, że chciałby zwiększyć świadomość obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii na temat nowego zjawiska.

"Ghost broking" polega na sprzedaży fałszywych i nieważnych polis ubezpieczeniowych. Przestępcy się tym trudniący oferują ubezpieczenia, które nabyto w wyniku oszustwa bądź przy użyciu fałszywych danych. Oznacza to, że kupujący płaci za ubezpieczenie, a w rzeczywistości nie jest nim objęty.

Ofiarom często sprzedaje się całkowicie fałszywe dokumenty ubezpieczeniowe lub autentyczne, ale założone przy użyciu fałszywych informacji. Niektórzy np. wpisują nieprawidłowy zawód osoby chcącej się ubezpieczyć, aby obniżyć cenę składki.

Policja zwraca uwagę, że często ofiara nie jest świadoma, że ​​została oszukana, dopóki nie uczestniczy w wypadku i nie próbuje ubiegać się o pieniądze z ubezpieczenia. Wtedy nie tylko okazuje się, że ubezpieczenie nie istnieje, ale dodatkowo osoba ta orzymuje punkty karne i grzywnę w wysokości 300 funtów.

Przestępcy trudniący się "ghost brokingiem" działają z powodzeniem w najbardziej narażonych grupach społecznych. Często koncentrują swoją działalność wśród osób nieanglojęzycznych, które mogą nie mieć pełnej wiedzy na temat brytyjskich ubezpieczeń i przepisów. Ofiarami czasami są także młodzi ludzie, którzy kierują się kryterium ceny,

Oszuści zazwyczaj kontaktują się ze swoimi ofiarami za pośrednictwem mediów społecznościowych, a także umieszczają reklamy w pubach, klubach, barach, kioskach i warsztatach samochodowych. Rzadko kontaktują się z kimś bezpośrednio (twarzą w twarz), najczęściej ma to miejsce poprzez e-mail lub telefon.

"Zachęcamy kierowców, aby uważali na mocno zaniżone ceny, które widzą na reklamach w sieci. Chociaż tanie oferty mogą być kuszące, zakup ubezpieczenia samochodu za pośrednictwem ghost brokera będzie kosztował znacznie więcej na dłuższą metę" - zwróciła uwagę nadinspektor Edelle Michaels z IDEF.

"Mamy nadzieję, że zwiększymy świadomość tego rodzaju przestępstw wśród polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii i innych społecznościach, które są celem" - dodała.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje ubezpieczenie pojazdu jest prawdziwe, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

  • Jeśli nie masz pewności co do brokera, sprawdź go na stronie internetowej Financial Conduct Authority lub British Insurance Brokers’ Association: register.fca.org.uk i biba.org.uk.
  • Skontaktuj się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową, aby zweryfikować szczegółowe dane brokera.
  • Sprawdź, czy Twój samochód jest ubezpieczony na stronie internetowej bazy danych ubezpieczeń komunikacyjnych: ownvehicle.askmid.com.

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa ubezpieczeniowegfo, możesz zgłosić swoje obawy Action Fraud pod adresem actionfraud.police.uk lub pod numerem 0300 123 2040. Możesz również skontaktować się z Biurem ds. Oszustw Ubezpieczeniowych za pośrednictwem poufnej infolinii pod numerem 0800 422 0421 lub na stronie insurancefraudbureau.org.

Czytaj więcej:

Wizz Air wprowadził ubezpieczenie od koronawirusa

UK: Najwyższy spadek cen ubezpieczenia samochodu od 6 lat

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement