Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The British government admits a certain role for the CJEU in the protocol on Northern Ireland

The British government admits a certain role for the CJEU in the protocol on Northern Ireland
Problem twardej granicy z Irlandią Północną po Brexicie wciąż zostaje nierozwiązany... (Fot. Getty Images)
The UK has suggested that it may allow the Court of Justice of the European Union to play a role in the Northern Ireland protocol, the BBC reported. The role of the CJEU is the most serious point of contention in the negotiations between London and Brussels on the reform of the protocol.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ramach postulowanych zmian w funkcjonowaniu protokołu Londyn chce, by ewentualne spory dotyczące protokołu rozstrzygane były przez międzynarodowy arbitraż, a nie jak jest to obecnie, przez TSUE. Argumentuje, że sytuacja, w której spory między dwiema stronami rozstrzyga instytucja jednej z nich, jest niewłaściwa. UE zgadza się na szereg zmian upraszczających praktyczne stosowanie protokołu, ale nie na rozmowy o roli TSUE, gdyż jak twierdzi, jest on niezbędny do zapewnienia stosowania zasad jednolitego rynku.

Jak podaje BBC, brytyjski rząd jest gotowy zaakceptować rozwiązanie, w którym TSUE będzie orzekał w kwestiach prawa UE, ale nie miałby ostatecznego głosu w sporach dotyczących protokołu. Przykładem takiego rozwiązania jest umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą, gdzie w przypadku sporu dotyczącego interpretacji prawa UE zespół arbitrażowy nadzorujący umowę zwraca się do TSUE o wydanie wiążącego orzeczenia. We wszystkich innych kwestiach arbitrzy rozstrzygają spory bez udziału TSUE.

Ponadto brytyjski rząd jest skłonny zaakceptować etapowe podejście do rozwiązywania kwestii związanych z protokołem zamiast jednego kompleksowego porozumienia. Mogłoby to polegać na rozwiązaniu najpierw najbardziej palących problemów praktycznych związanych z funkcjonowaniem protokołu, a następnie negocjowaniu pozostałych. Jednak cytowane źródło rządowe zaznacza, że "każda taka umowa tymczasowa musi położyć kres rozstrzyganiu sporów między nami a UE, teraz i w przyszłości, przez TSUE".

Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Zgodnie z protokołem, Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Brytyjski rząd ostrzega, że jeśli nie uda się wynegocjować zmian w protokole, zawiesi jego stosowanie, UE odpowiada zaś, że taki krok podważyłby umowę o handlu i współpracy, która obowiązuje od czasu zakończenia okresu przejściowego po Brexicie.

Czytaj więcej:

Irlandia Płn.: Dyskusje nad wprowadzeniem obowiązkowych paszportów szczepionkowych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement