Menu

Tesco oskarżone o rasizm. Nie sprzedano Polakowi piwa

Tesco oskarżone o rasizm. Nie sprzedano Polakowi piwa
Pracownicy Tesco w Irlandii nie uznali polskiego paszportu klienta. (Fot. Getty Images)
Obsługa jednego ze sklepów Tesco w Balbriggan pod Dublinem nie sprzedała 19-letniemu Polakowi piwa, bo ten miał przy sobie tylko polski paszport. Andrzej Wasilewski z Irlandii uznał to za dyskryminację.

Polak nie rozumie zachowania pracowników Tesco. Według prawa jedyne, co ekspedienci powinni zrobić, to zweryfikować, czy Polak jest pełnoletni. 19-latek pokazał paszport i trzy inne dokumenty, na których widniała data urodzenia mężczyzny. Pracownicy sklepu odmówili mu jednak sprzedaży piwa.

Oburzona zachowaniem personelu Tesco jest również dziewczyna Polaka – Hillie O’Brian. 19-letnia Irlandka mogła kupić alkohol, ale nie przypuszczała, że z polskim paszportem będą jakiekolwiek problemy.

Para poprosiła o interwencję kierowniczkę sklepu, ale ta również przyznała, że na podstawie polskiego paszportu nie sprzeda 19-latkowi piwa.

„Wydało mi się to bardzo niesprawiedliwe, moja dziewczyna pokazała swój irlandzki paszport i sprawa była załatwiona. Czy to znaczy, że mój polski jest gorszy?” - żalił się Polak.

„Było nam wstyd i byliśmy zdenerwowani całym zajściem” - relacjonowała O’Brian. „Jak zatem cudzoziemcy mieszkający w Irlandii i turyści mają w tym kraju udowodnić swój wiek?” - kontynuowała dziewczyna Polaka.

Ze spisu powszechnego z 2011 roku wynika, że w Irlandii mieszka ponad 122 tysięcy Polaków.

Andrzej Wasilewski studiuje w National College of Art and Design, urodził się w Polsce, ale kiedy miał osiem lat, przeniósł się z rodzicami do Irlandii.

Na pytanie mediów o zasady sprzedaży alkoholu w Tesco w Irlandii, rzecznik sieci napisał, że każdy ważny paszport jest akceptowany w sklepach.

„Chcemy przeprosić pana Andrzeja Wasilewskiego, że pracownicy sklepu nie zaakceptowali jego paszportu. To nie jest zgodne z polityką naszej firmy, przepraszamy za wszelkie związane z tym faktem niedogodności. Przeszkolimy naszych pracowników, aby taka sytuacja nie miała więcej miejsca” - napisano w specjalnym oświadczeniu.

 

Komentarze


 • Korwin
  18 stycznia, 14:14

  Przeciez Tesco otworzyl polski zyd... to w sumie nie rasizm...

 • PL
  18 stycznia, 15:05

  też bym się wkurzył

 • Theptok
  18 stycznia, 15:47

  Jak można Polakowi nie sprzedać piwo ,to skandal.

 • Xanti
  18 stycznia, 16:00

  Tesco to takie dziadostwo jak portugalska Biedronka w Polsce !!! My i nasi znajomi nie kupujemy tam od kilku lat niczego.Antypatyczna obsługa,masa angielskiej patologii - szczególnie wieczorami,to wizytówka tej marki.
  U mnie w mieście w Polsce otworzono 2 sklepy Tesco.Jeden padł po 3-ech latach a drugi jeszcze się buja bo jest w samym centrum obok dworca PKP i PKS.Dlatego ma jeszcze klientów.Poza tym rotacja pracowników tam jest ogromna.Umowy na lewo,zawsze oszukiwanie przy wypłacie to normalka.

 • Stopokupacji
  18 stycznia, 18:28

  19 lat to mleko pod nosem ma jeszcze a nie piwa mu sie zachcialo obszczymurek

 • Lonek
  19 stycznia, 20:03

  "ponad 122 tysięcy Polaków" - oczy mi od tego krwawią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2017
GBP 4.935 złEUR 4.263 złUSD 3.926 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama