Menu

Tajani: Uciekający terroryści tzw. Państwa Islamskiego chcą siać terror w Europie

Tajani: Uciekający terroryści tzw. Państwa Islamskiego chcą siać terror w Europie
Tajani ostrzega przed uciekającymi terrorystami. (Fot. Getty Images)
"Tzw. Państwo Islamskie (IS) przegrywa batalię dzięki zaangażowaniu wielu krajów, ale uciekający z Syrii i Iraku terroryści będą chcieli siać terror także w Europie" - ostrzegł wczoraj przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
Reklama

Podczas trwającego w Senacie Włoch posiedzenia przewodniczących parlamentów krajów Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego Tajani oznajmił: „Po ucieczce z terytoriów w rejonie Rakki czy Mosulu wielu bojowników Państwa Islamskiego będzie starało się siać terror na naszych ziemiach”.

Podkreślił, że IS „chce zdestabilizować region Morza Śródziemnego i mieć nad nim przewagę, rekrutując dużą liczbę młodych Europejczyków i mieszkańców innych krajów w tym rejonie do walki w Syrii”.

„Tyle krajów regionu Morza Śródziemnego i europejskich doświadczyło wielu ciężkich zamachów, ale my nie możemy zmieniać naszych modeli życia i musimy pokazywać, że nasze wartości są silniejsze od przemocy terroryzmu”- oświadczył Tajani.

Jako pilne zadania wymienił doprowadzenie do stabilizacji w Libii.

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego, szef PE zaznaczył, że aby uniknąć pogorszenia sytuacji należy sfinalizować porozumienia z krajami Afryki i „zainwestować miliardy”. Potrzebny - dodał - jest „rozwój przemysłu i spojrzenie z afrykańskiego, a nie europejskiego punktu widzenia na rozwój państw” Czarnego Lądu.

„Należy tak inwestować, by nie dopuścić do tego, aby Afryka była zwykłym miejscem biznesu dla tych, którzy nie są w ogóle zainteresowani prawdziwym rozwojem tego kontynentu” - oznajmił Tajani.

Następnie ostrzegł: „Jeśli nie będziemy w stanie sfinalizować nowych porozumień z takimi krajami, jak Kongo, Niger, Czad czy Wybrzeże Kości Słoniowej i jeśli nie będziemy wspierać takich państw, jak pogrążona w suszy i wojnie domowej Somalia, będziemy mieli do czynienia z kolejnym napływem migrantów”.

Tajani wyraził przekonanie, że potrzebne są też poważne inwestycje w miejscach przebywania migrantów oraz ich ochrona przed przemytnikami.

 

  Komentarze


  • THC
   13 maja 2017, 13:11

   Skończyły się czasy bezpiecznej całej Europy z powodu rządzących starych zakompleksionych świrów na świecie którym wszystkiego ciągle mało !

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama